„Je až neskutečné, kolik řidičů nedodržuje rychlost. Při tomhle množství žádná prevence nepomůže, to je nošení dříví do lesa,“ konstatoval včera zklamaně vedoucí dopravního inspektorátu Policie ČR v Českém Krumlově Lubomír Veselý. Na motoristy bude tedy třeba vymyslet „tvrdší bič“. Ačkoliv na pětidenní dopravně bezpečnostní akci, která skončila včera, upozorňovala média a radia aktuálně hlásila polohu policejních hlídek, do včerejška za uplynulé čtyři dny krumlovští dopravní policisté zaznamenali 279 přestupků, z nichž 260 představovalo překročení rychlosti. „Během 155 odpracovaných hodin jsme na pokutách vybrali 255 000 korun. To jsou v průměru téměř dva přestupky za hodinu,“ uvedl Lubomír Veselý.

Policisté se s přenosným radarem přesouvali po celém okrese. „Lidé porušovali rychlost prakticky všude. Na přechodech pro chodce, u škol, a to i například v Besednici nebo ve Chvalšinách,“ líčil inspektor. „Na volných úsecích silnic bych to ještě pochopil, ale my jsme jednomu řidiči dokonce naměřili v Černé v Pošumaví na přechodu v obci 91 kilometrů! To je do nebe volající!“ říkal pohoršeně. Včera například policisté prověřovali úsek v Srníně. Policejní hlídka ani nestačila četné hříšníky zastavovat. „Asi jsem dnes přišel o první body. Jel jsem v obci 69 kilometrů a ta paní za mnou také,“ povzdychl si jeden z řidičů. „Přišli o dva body a dostali tisíc korun blokovou pokutu na místě,“ řekl policista Petr Vyletěl.

„Kurník, že bysme jeli rychle? No, ty jsi jel první!“ reagovali s úsměvem řidiči dvou za sebou jedoucích bílých dodávek, když zjistili, že se měří rychlost. Radar jim naměřil 63 kilometrů. „Jsme v řiti. A to teprve jedeme do práce. Ještě jsme si nic nevydělali a už jsme každý o tisícovku lehčí,“ dodali.
Jenom bod chyběl, aby přišel o řidičák řidič Renaultu Megane, který si to přes obec uháněl dvaadevadesátkou. Tabulka na měření radaru ale počítá s odchylkou tří kilometrů, a to muže zachránilo. Policistům tak nechal „pouze“ 2,5 tisíce korun. „Nám nejde o to, udělit stovky pokut, my z toho nic nemáme, ty peníze jdou do státního rozpočtu. Během devíti dnů, na které máme radar půjčený, se už z poloviny zaplatil. Kontroly děláme kvůli prevenci,“ zdůraznil Lubomír Veselý.