Psa srazilo neznámé auto na silnici mezi Kaplicí a Českým Krumlovem ke konci prázdnin. Rita zůstala ležet v příkopu s těžkým zraněním páteře a pánve.

Vedoucí odboru životního prostředí Vlasta Horáková včera zavzpomínala: „Když ji k nám přivezli, byla v tak strašném stavu, že jí z ran doslova lezli červi. Ale je to obrovský bojovník. Jiný pes by podle veterinářů něco takového vůbec nepřežil.“

Od té doby žije s částečně ochrnutými zadními končetinami a narušeným nervovým systémem v této části těla. Díky péči lidí z útulku a veterinářů, ale i díky Českokrumlovskému deníku, se situace začala postupně měnit k lepšímu.

Články v Českokrumlovském deníku poté dopomohly jednak většímu zájmu veřejnosti o Ritu i o útulek, a jednak o rychlejší zhotovení invalidního vozíku, který se v útulku rozhodli pro fenku postavit. „Cena nového vozíku se pohybuje okolo 200 eur, ale naštěstí se dal z internetu stáhnout kompletní návod na jeho výrobu,“ shrnula Horáková s tím, že mašinku nakonec vyrobil Radek Černý. Kolečka dodala den po zveřejnění článku (Čk Deník 22. 9. 2007) jedna ze čtenářek Deníku. Všem Rita děkuje.