Mezi sobotními návštěvníky převládali Romové  domácí i z Větřní, protože všichni  chtěli vidět, co jejich děti předvedou  na Romani Luma – Dni s romskou kulturou. A komu vyhládlo, mohl si dát něco  ze specialit romské kuchyně.

Nejprve  všem rozparádila krev v těle romská kapela Cindži Renta. A pak se do tance pustily mládežnické romské soubory. Předvedly tance tradiční i novodobé, plné temperamentu. Děti zahrály i divadlo. Sklízely zasloužený úspěch. Pokrok tanečních souborů byl opravu markantní.

„Děti by tancovaly pořád," říkala s úsměvem  Sabina Ferencová, vedoucí souboru Terne  Čave ve Větřní. „Trénujeme v sále ve Větřní a děti na tréninky opravdu chodí.  Jezdíme  také za inspirací jinam."

Úspěch sklidila parta sedmi mladíků v bíločerném odění, někteří s bílými maskami na obličeji.  Jejich vystoupení bylo premiérou, takže  s nimi předtím trochu cvičila nervozita. Ale  jejich pouliční tanec sklízel bouře nadšení. „Měli jsme trému, ale dali jsme to. Tak nějak jsme se domluvili, že každý dá něco dohromady a tak to vzniklo," říkali členové skupiny 3D Větřní. „Dali jsem se dohromady asi před měsícem," dodali Libor, Martin, Aleš, Marián, Andrej, Míša a Roman.

A co na vystoupení dětí říkali diváci? „Bylo to zajímavý, hezký," říkala mladá maminka Michaela Moravcová. „Tak mě tam hlavně vystupovala dcera Anetka. V pohádce. Je jí devět let. Chodí do Autoškoly. Tam ji to baví hodně. Raději jsem ji dala na Autoškolu, než aby se někde flákala a dělala blboviny. Když vidím některé děti, je jim šest let a kouří…"

Na akci se přišla podívat také Věra Pazderková. „Mně se to líbilo. Když jsem přišla v 51. roce do Č. Krumlova jako knihovnice, tak jsem viděla poprvé živého Roma. A když začali chodit do knihovny a na moje besídky, kdy jsem jim vyprávěla pohádky a všelicos o knížkách, tak jsem si je opravdu zamilovala. A jsem ráda, že si mě dodnes ty bývalé děti pamatují a říkají, že se jim ta moje vyprávění líbila. A mám radost, že se ty děti dnes tolik snaží  a že je v nich tolik umění. Věřím jim, že jim to vydrží a že je konečně všichni lidi ocení a budou je mít rádi, jako  svoje vlastní děti."

„Já jsem byla nadšená," svěřila se Hana Lauková z Č. Krumlova. „Romové jsou úžasní, umí, mají obrovský temperament, obrovské schopnosti a jsou krásní. Fandím jim. Myslím, že ta naše krumlovská a větřínská komunita je dobrá."

Příprava Romani Lume musela dát organizátorům, kterými byly nezisková společnost Kocero spolu s nízkoprahovým klubem Autoškola, hodně práce. „Kulisy na divadlo jsme začali malovat v září," říká ředitelka Kocero Dagmar Turnhöferová. „Pohádky jsme trochu nacvičovali už v létě, dopilovali jsme to na poslední chvíli. Jak se připravovaly ostatní soubory, nevím. Ale myslím, že jsme to všichni zvládli."