Osm a půl milionu korun z evropských dotačních peněz poputuje během příštích měsíců až na vrchol Kleti, do rekonstrukce její rozhledny.

Jak uvedl Ladislav Faktor, peníze získalo občanské sdružení SK Faktor a s opravami by se mohlo začít už v září. „Bude to kompletní rekonstrukce, chceme repasovat všechny schodištní prvky, zachovat původní dřevo a ošetřit celou fasádu rozhledny,“ upřesnil.

V praxi to bude znamenat očistit stavbu kamen po kameni a nanést novou omítku jak zvnějšku stavby, tak uvnitř. Délka prací bude také záviset na přízni či nepřízni počasí. „Zatím doufáme, že letošní zima bude podobně mírná, jako předchozí. Kompletně by mohla být rekonstrukce hotová v květnu příštího roku,“ uvedl včera Faktor. Podle jeho slov jsou dotační peníze z Unie nesmírně významnou pomocí, která sdružení vyšla naštěstí už při první žádosti o dotace.

SK Faktor je občanské sdružení, které funguje už deset let a soustředí se především na sportovní a volnočasové aktivity. Projekt na rekonstrukci rozhledny má hotov už několik let.

Cenná památka

Podle náměstka Národního památkového ústavu Vlastislava Ourody je rozhledna mimořádnou památkou svého druhu. „Souvisí s novým zájmem o krajinu v první třetině 19. století a s počátky turistiky v českých zemích. Záměr opravy rozhledny na Kleti počítá s obnovou, případně výměnou dožilých prvků a tím prodlouží životnost této stavby,“ doplnil včera Ouroda.

Kamenná novogotická věž je nejstarší rozhlednou u nás a byla postavena v letech 1822 až 1825 na vrcholu 1084 metrů vysoké hory. Na počest svého zakladatele byla kdysi také nazvána Josefovou věží. Postavit ji totiž nechal Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenberku.

V době svého vzniku byla stavba také trigonometrickým bodem pro kartografické práce. Stavba tak přilákala nejenom tisíce návštěvníků, ale i tvůrce plánů rozhledů z vrcholu rozhledny.

Sto let po založení byla na Kleti vystavěna horská chata pro potřeby turistů, jejíž patronkou byla kněžna Terezie ze Schwarzenberku. Odtud název Tereziina chata.

V roce 1961 byla na svahu Kleti postavena lanová dráha. Ta měří 1752 metrů a překonává bezmála čtyřsetmetrové převýšení. Původní názvy Kleti zněly například v roce 1263 Mons Naklethi, do sedmnáctého století se jí říkalo Kleta nebo Kletý, poté pak Schöniger, lidově Schönigl nebo Šénýgl.