V pohraničí na jihu Čech je sedmatřicetiletý Jiří Zimola doma. Bude se pracovně stěhovat do krajské metropole? Lídr ČSSD má střízlivé názory.

Když vám bylo před deseti 27 let a byl jste zvolen starostou Nové Bystřice, byl jste dílem mediálním hitem. Hovořilo se o vás jako o mladičkém starostovi z pohraničí. Vzpomenete si ještě na tu dobu?
„Určitě. Vzpomínám na ni velmi rád, i když mé začátky v politice byly určitě zvláštní. Byla to doba zajímavá a s odstupem času vnímám, že také těžká. Přešel jsem z prostředí školského, byl jsem učitelem na základní škole, do prostředí úplně jiného, které jsem neznal. Musel jsem se hodně učit.“

Považujete se pořád za mladého politika i v 37 letech?
„Ano, považuji. Nejde, myslím si, ani tak o věk, dneska je mi sedmatřicet, jsem o deset let starší a zkušenější, ale jde spíše o mou jistou kreativitu, nekonvenčnost při řešení problémů, což může být signálem „mládí“, ještě stále zdravého, příliš nezatíženého pohledu na spoustu věcí.“

Přesto, v politice se pohybujete deset let. To můžete být maličko opotřebovaný a okoukaný, ne?
„Uvědomuji si to, že je to deset let. Může to tak být. Možná je to pravda.“

Pracujete v malém příhraničním městě jako starosta a teď máte dotáhnout jihočeskou kandidátku ČSSD k vítězství v krajských volbách a stát se možná hejtmanem. Není to troufalost?
„Je. Přiznávám se, že je. Já podobnou ambici vlastně ani neměl. Možná teď říkám, co bych říkat neměl, ale řeknu to klidně. Moje ambice původně nebyla být jedničkou na jihočeské kandidátce ČSSD. Na rozdíl od jiných politických subjektů a jejich sestavování kandidátek jsem se o tuto pozici nijak nepral. To v žádném případě. Tím nechci říct, že by mi ta jednička jaksi zbyla, ale delegáti naší nominační konference usoudili, že sociální demokracie v Jihočeském kraji má ve mně nejlepšího adepta na post hejtmana.“

Vaše kampaň jede. Vaše fotky vykukují na billboardech. Myslíte si, že vám to na fotkách k volbám sluší?
(smích) „Nevím, nedokážu posoudit. Mně se žádná moje fotka nelíbí.“

Ještě k vašim billboardům. Jste příznivcem negace, negativního vymezování?
„Ne, nejsem příznivcem negativního vymezování, ale neříkám, že by se touto formou nedalo na spoustu věcí poukázat.“

Ptám se na vaše heslo s modrou šipkou doprava: Tudy cesta nevede. Tím ale neříkáte, kam vede?
„To je sice pravda, ale vezmeme-li v úvahu dobu, kdy byl tento billboard vyroben, což nebylo v září či říjnu těsně před krajskými volbami, nýbrž v srpnu, tak jsme tento billboard pojali jako letní, odpočinkový, dovolenkový. Nechtěli jsme na něm vysvětlovat, kudy podle nás cesta vede, chtěli jsme upozornit na to, že se lišíme, respektive v čem se lišíme od pojetí jiné politické strany.“

V tom případě nám ale budete muset vysvětlit, co znamená další heslo: Zasloužíte si víc, Jihočeši.
„Když jsem přijal kandidaturu na post hejtmana, na post nejvyšší v rámci krajské samosprávy, myslel jsem tím heslem na to, že díky svým znalostem, zkušenostem a také díky jisté neotřelosti při řešení problémů mám blízko k lidem, dokáži jim naslouchat, dokáži jim zprostředkovat víc než jiní.“

V čem si myslíte, že jste neotřelý?
„Ve všem.“

Buďte konkrétní. Pro který jihočeský problém máte nekonvenční řešení?
„Problémů, které Jihočechy trápí, je celá řada. Jako starosta relativně malého města jsem ve velmi těsném kontaktu s místními lidmi. Vím, co je trápí. Vezměme třeba dopravní obslužnost, kdy o víkendu nejezdí skoro žádné autobusové spoje. Ta neotřelost není ani tak v tom, že hledám nová, neobvyklá, nevyzkoušená řešení, ale že se snažím vůbec hledat, že s lidmi pořád ještě mluvím, že se před nimi nezavírám, že se jim snažím pomoci.“

Ale to pořád moc neříkáte, v čem bude hejtman Zimola pro lidi progresivnější než populární hejtman Zahradník z ODS?
„Rozhodně si nemyslím, že hejtman Zahradník je hejtman nezajímavý. Nemám s ním žádné osobní problémy jako s Janem Zahradníkem, jako s člověkem, ale mám problémy s politickou stranou, kterou zastupuje, kde je členem výkonné rady ODS. I on je tudíž spoluzodpovědný za problémy, které dnes lidi trápí. Také jsem dosáhl v naší stranické hierarchii určitého postavení, také jsem členem výkonného výboru, a tudíž bych se neubránil nařčení, že jsem spoluzodpovědný za určité programové věci, které hájí sociální demokracie. Moje odpověď tedy zní: Zahradník není špatný hejtman. Zimola může symbolizovat něco jiného.“

Šel byste s Janem Zahradníkem na pivo?
„Určitě, klidně.“

A on s vámi?
„To nedokážu posoudit, ale myslím si, že nejsem špatný společník.“

Když jste lídr kandidátky, která má šedesát jmen, znáte všechny ty lidi za sebou?
„Jasně, že ne. To je zásadní otázka a vím, kam tím směřujete. Princip sestavování kandidátky ale nemůže být v tom, že si jednička stanoví všechny osoby, které by tam chtěla mít. Respektujeme pokud možno rozvrstvení okresů v rámci kraje, možná i síly jednotlivých členských základen v rámci kraje. To je naprosto standardní stranický postup. Myslím si, že se v tom nelišíme od ODS či jiných stran. Znám všechny lidi v tom smyslu, že jsem se nimi osobně setkal, ale rozhodně je neznám do té míry, že bych za ně mohl dát ruku do ohně.“

Pokud uspějete a volební výsledek vás katapultuje na hejtmanství, co by to znamenalo pro vaše angažmá v Nové Bystřici?
„Musím se přiznat, že i tom jsem uvažoval. Nejde skloubit působení na dvou židlích současně. Za takové situace, jak říkáte, by dostala přednost ta židle hejtmanská. Nová Bystřice si mě už užila dost, že by se tu zcela jistě našel někdo z mých kolegů zastupitelů, který by ten post případně přebral.“

Byl byste se ochoten kvůli postu hejtmana odstěhovat do Českých Budějovic, kam je to z Bystřice asi šedesát kilometrů?
„To jsou otázky fakt na tělo, které občas řešíme s manželkou. Oba jsme názoru, že dojezdová vzdálenost do Budějovic při kvalitě aut je tak malá, že bychom místo, kde žijeme, už kvůli dětem, opustit nechtěli. Situaci bych řešil dojížděním.“

Jste zvěrokruhem Beran. Je to vhodné znamení pro politika. Berani bývají tvrdohlaví, sebevědomí, hádaví.
„Nevím, jestli jsem hádavý. Tvrdohlavý jsem, to souhlasím. Vlastnosti Berana jsou pro politiku velmi dobré. Jsem však člověk, který rád půjde do kompromisu, pokud se přesvědčí, že názor toto druhého je správný. Svou chybu uznám, nemám s tím problém. Na druhou stranu, pokud jsem přesvědčen o správnosti svého názoru, a nikdo mi ho nevymluví, tak za cílem, který před sebou mám, jdu nekompromisně.“

Dokázal byste říct nějakou svou špatnou vlastnost? A zkuste se nešetřit…
„Přemýšlím a to vypadá, že žádnou nemám, což vyznívá hloupě. Kdyby tu seděla moje manželka, ta by s nějakou hned přispěchala. Je to možná někdy moje tvrdohlavost a nekompromisnost při prosazování věcí, kdy jdu hlavou proti zdi. Pak se to všechno obrací proti vám. Smyslem je, že chci něčeho dosáhnout. Pak se stává, že zloba a někdy i nenávist z okolí za to, že jsem si něco prosadil, snažil se být spravedlivý, míří proti vám.“

Trápí vás, že veřejnost politiky v lásce příliš nemá? Moc si jich jako povolání neváží.
„Nerozumím tomu, proč veřejnost hodnotí poslance jako druhou nejhorší profesi po uklízečkách. Asi to je spojeno s morálními kvalitami politiků, s přemírou skandálů, které kolem nás jsou. Asi mají lidé pravdu. A proč se do toho hrnu já? Já jsem se politikem nenarodil a doufám, že také jako politik neumřu. Věřím, že se jednou vrátím mezi děti do základní školy, že tam vychovám ještě nějakou generaci svých žáků. Když máte před sebou tento cíl, tak si říkáte, že se musíte vrátit tak, aby vám nikdo nikdy nemohl nic omlátit o hlavu, abyste si mohl na tu učitelskou židli sednout, založit ruce v klín a mohl točit palci s vědomím: Vyčítejte mi, co chcete, ale za mnou je nějaká práce. Nemůžete mi vyčítat, že jsem se neoprávněně obohacoval, že jsem pohrdal lidmi, že jsem s nimi nemluvil. Můžete mi vyčítat, že jsem udělal někde nějakou chybu, to uznávám, můžete mi vyčítat, že moje koncepce byla špatná, to beru, ale nemůžete mi vyčítat, že bych nekomunikoval, že bych zpychl, že by se ode mne odvraceli přátelé a známí. Jinými slovy, já z politiky jednou chci vyjít jako normální člověk, a proto zůstávám nohama na zemi navzdory tomu, že jsem kluk z plakátu a mítinků. Nemám hlavu v oblacích, nežiji ve skleníku, což se o některých mých politických kolezích říct nedá. Někteří jsou odtrženi od reality.“

Mluvíme-li také o školství, víte, že souboj Zimola - Zahradník je soubojem dvou učitelů?
„Samozřejmě vím, že Jan Zahradník je původním povoláním učitel matematiky a fyziky. Věřím, že se k sobě jako učitelští kolegové chováme slušně, že souboj bude a je kultivovaný.“

Jak volby podle vás dopadnou?
„Mohu snad říct, že bych byl velmi rád za vítězství sociální demokracie, ale mám obavu, že voliči k volbám nepůjdou a tím umožní zvítězit ODS.“

Mgr. Jiří Zimola (ČSSD)

Narozen: 28. 3. 1971 Třebíč, v r. 1972 se s rodiči přestěhoval do Nové Bystřice

Rodinný stav: ženatý, manželka Dita, syn Adam (1997) a dcera Linda (2001)

Vzdělání: 1977-1985 ZŠ Nová Bystřice, 1985-1989 Gymnázium v Jindřichově Hradci, 1989-1994 Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, aprobace český jazyk-dějepis

Základní vojenská služba – 1994-1995 Stříbro, Jindřichův Hradec

Od října 1995 do listopadu 1998 působil jako učitel na ZŠ v Nové Bystřici.

V roce 1998 zvolen poprvé do funkce starosty města Nová Bystřice, opětovně zvolen v letech 2002 a 2006.

Člen zastupitelstva města Nová Bystřice, předseda Klubu krajských zastupitelů za ČSSD v zastupitelstvu Jihočeského kraje, člen předsednictva Jihočeské Silva Nortica (česká část Euroregionu Silva Nortica), předseda Sdružení pohraničních obcí a měst okresu J. Hradec, předseda Dozorčí rady Nadace Jihočeské cyklostezky.

Politické aktivity: člen ČSSD od října 2000, od května 2004 předseda OVV ČSSD v J.Hradci, od ledna 2007 místopředseda KVV ČSSD Jihočeského kraje.

www.jirizimola.cz