Voda totiž povážlivě ubývá, otepluje se a tím rybám ve vodě ubývá kyslík.

„Zatím jsme nezaznamenali nějaký průšvih," uklidňuje jednatel křemežských sportovních rybářů  Petr Pešl z Křemže.  „Otázka je, co to udělá, až se začne měnit tlak před prškou nebo bouřkou. Jako například dneska to vůbec nevydá dobře," říkal včera. Právě před deštěm hrozí nárůst deficitu kyslíku. „Po ránu jsou sice ryby u hladiny, ale zatím ne proto, že by se dusily," ujistil.

Ani v holubovském rybníku na návsi, kde se z hlediska koupajících lidí voda začíná „kazit" a zelenat, se zatím neděje nic alarmujícího. „Je možné, že sem tam nějaká ryba uhyne, ale to je úhyn přirozený," řekl Petr Pešl.

V takovýchto podmínkách, jaké vládnou teď,  je třeba především výrazně omezit  přikrmování ryb,  protože to ztrátu kyslíku  umocňuje. „K problémům se začíná schylovat," přitakal i Jaroslav Vaněček z Místní organizace Českého svazu rybářů Český Krumlov.  „Zatím ale máme všechny nátoky na potoce funkční. Štěstím je, že nám většinu rybníků zásobuje Polečnice." Krumlovští rybáři omezili krmení v rybníku na sádkách, kde chovají kapry.

Pstruhy letos v sádkách nemají, což se nyní ukazuje jako štěstí. „Sádky nám a nejenom nám pochroumala povodeň, takže jsme rádi, že jsme letos pstroužky nenasadili, protože by byli pryč a ty peníze, o které bychom tím přišli,  by nám nikdo nevrátil," řekl Jaroslav Vaněček. „A u pstruhů bychom nyní už přísun kyslíku nějak museli řešit."

Rybáři tedy nyní rybníky objíždějí každý den a pečlivě měří obsah kyslíku a teplotu vody. Ta už se v rybnících pohybuje kolem 20 °C.