Dvě zátoky lipenského jezera uzavře od příštího roku pro rybáře Jihočeský územní svaz Českého rybářského svazu (ČRS).

To odsouhlasili sportovní rybáři při páteční územní konferenci ČRS. Jedná se o zátoku Kyselovskou naproti Dolní Vltavici a zátoku Hadí naproti Jenišovu. Tato místa jsou vhodná pro přirozené rozmnožování ryb, neboť se tam vyskytují rákosiny a pařezy.

Po uzavření některých míst na lipenském jezeře už volají i samotní rybáři, neboť početní stav některých druhů ryb, zejména dravců, povážlivě klesl. Na lipenském jezeře proto vzniknou něco jako rybí rezervace.

„Návrh na konferenci prošel jednoznačně, neboť i rybáři si uvědomují, že je třeba něco v tomto směru začít dělat a ne jenom nadávat,“ řekl včera hospodář Jihočeského územního svazu Milan Hladík. „Osobně bych šel na celém Lipně cestou úplného zákazu lovu na rybičku. Na konferenci byl lov na rybku schválen, ovšem rybka musí mít víc než dvacet centimetrů, aby po ní nešli málo dorostlí dravci,“ řekl.

„Poslední tři čtyři roky je to tragédie. Chtělo by to Lipno na několik let zavřít a vysazovat ryby na více místech,“ míní rybář Josef Kreuz, který k Lipnu léta jezdí na chatu.

O návrhu nyní bude Jihočeský územní výbor jednat s Povodím Vltavy, Státní plavební správou, krajským úřadem a podobně. V případě souhlasu budou chráněná rybí území od nového roku vymezena cedulemi a bójkami.

Dodržování zákazu bude kontrolovat rybářská stráž. Na zakázaných územích nesmí být spatřena rybářská loď a pro jachty v těch místech bude platit zákaz kotvení.

Je to dobrý nápad omezit rybolov na Lipně? Stojí dnes rybářům vůbec ještě za to chytat ryby? Jak to vidíte vy? Připojte svůj názor do diskuse!