„Jéžiš, já se ještě nezapsal!“ uvědomil si okamžitě Vladimír Bedák z Lipna nad Vltavou, když zhruba hodinu poté, kdy rozbalil pruty, spatřil tříčlennou rybářskou stráž s doprovodem. „To je pěkné, první kontrola a nemají zápis. Cožpak je dnes 29. března?“ smál se vedoucí stráže Miroslav Kučera při listování povolenkou k lovu, protože dobře věděl, že dva rybáři, kteří se usadili na břehu jezera u Frýdavy, patří mezi poctivé a řádné rybáře.

„Podle vyhlášky musí rybář, než začne chytat, zapsat datum, číslo revíru a proškrtnout předcházející den, aby si do něj nezapisoval ryby, které chytí až o den později. V jednom dni si smí rybář odnést domů jenom dvě ušlechtilé ryby. Novinkou v zákonu je, že smí ulovit nejvíce padesát ušlechtilých ryb a pak si musí koupit novou povolenku. Jenomže ta stojí tisícovku, což se pochopitelně rybářům nelíbí,“ vysvětloval Miroslav Kučera.

„Je to pěkný nesmysl, protože teď lidé chycené ryby zapisovat nebudou a doplatí na to rybářská organizace, která pak přijde o dotace. A za chvíli budou všechny vody mrtvé!“ rozčiloval se Dušan Ďurák z Přední Výtoně, který rybářství upsal duši a chytal nedaleko.

„Já už jsem odtud odnesl sedm igelitových pytlů s odpadky. Byl tu strašný nepořádek,“ hlásil Josef Olšiak z Lipna nad Vltavou, který měl políčeno na kapry. „Občas brnknou, ale jinak zatím nic. Chlapi, co už sem nějakou dobu jezdí na pstruhy duháky, říkají, že neexistuje, aby zabrali,“ dodal.

Sportovní rybář má celou řadu povinností. Například po příchodu k vodě musí místo uklidit bez ohledu na to, kdo tam ten nepořádek udělal a při odchodu znovu po sobě. Kdyby se tak chovali všichni, nebude co uklízet. Jenomže skutečnost je úplně jiná. „Nepořádek je strašný problém,“ přitakal strážný Jaroslav Kroneisl. „Dělají ho hlavně cizinci. Plechovky od piva klidně nahážou do vody, u silnice vyhazují pytle s odpadem,“ dodal příklady. Mnozí cizinci si vůbec dovolují, co by si u nich doma netroufli.

„Rybářská stráž funguje dobře, ale já bych jejím členům dal ještě elektrické obušky,“ podotkl proto Dušan Ďurák. Někdy totiž, a to zejména v sezoně, kdy na březích Lipna sedí rybář vedle rybáře, není kontrolní procházka právě idyla. „Někteří rybáři se hned hádají, vyhrožují. Přitom naším cílem není je nachytat, ale provést řádnou kontrolu. Proto každého slušně oslovíme, pozdravíme a představíme se a stejné chování očekáváme i z jejich strany. Jenomže někdy je to řehole,“ povzdychl si Miroslav Kučera a zavzpomínal, jak jeden strážný ve Frymburku dostal pádlem, že měl pak na tváři dvanáct „štychů“.

Vedoucího stráže loni nejvíc namíchla holandská rybářka, která členům stráže sprostě nadávala do českých kriplů. Dostala pokutu a ztichla až po pohrůžce, že na ni stráž zavolá policii pro urážku na cti. „Největší dohadování s cizinci je v noci zejména v červenci. Rybáři smí chytat jen do určité doby. Naši měli všichni pruty sbalené, ale Holanďani chytali dál jen to svištělo. Jenomže u nás jsou tresty strašně mírné. Vždyť i v takovém Rumunsku udělují pokutu 500 eur a my tady maximálně tisíc korun a ještě potom lítáme po soudech,“ řekl Miroslav Kučera.

Do tuhého šlo vloni u Přední Výtoně Na Hrcandě, kde měli tři Ukrajinci nahozeno jedenáct prutů místo povolených šesti a ulovené ryby, podměrečné kapříky, hozené ve vodě v igelitových pytlích. Navíc byli opilí. Když jim strážní vzali povolenky, začali je Ukrajinci fyzicky napadat. „Tak jsme zavolali na pomoc cizineckou policii. Policisté s nimi byli hotovi raz dva. Vzali je na služebnu, dali jim pokutu a do půlnoci museli Ukrajinci opustit republiku,“ líčil spokojeně Miroslav Kučera.

„Proto je dobře, že od dubna budeme mít jednotné nové uniformy. Dostali jsme košile, kalhoty, čepice, s označením regionu a číslem. Tak budeme budit větší respekt a každý hned bude vědět, s kým má tu čest,“ míní.

V sobotu stráž rybáře po upozornění na přestupky zatím jenom napomínala. Vzhledem k tomu, že kolem Lipna seděli jen tuzemští rybáři, jednalo se vesměs o chybějící zápisy v povolenkách. „Na břehu od Přední Výtoně až po hráz lipenské nádrže a na druhé straně od Lipna nad Vltavou až do Frymburku jsme zkontrolovali třicet lidí a kromě zápisů jenom jeden z nich neměl kolem sebe uklizeno, což musel hned napravit. Vše jsme tentokrát řešili napomenutím,“ sdělil Miroslav Kučera.