Příliš automobilů

„Podle aktuálních zjištění vychází provoz mezi kruhovým objezdem U Trojice a Porákovým mostem v průměru na 18 tisíc aut denně. Při výluce se k tomuto počtu přidal i kompletní provoz z E 55, takže zatížení dopravy je neúnosné,“ okomentoval včera situaci českokrumlovský starosta Luboš Jedlička. S těmito slovy souzní i hlasy mnoha českokrumlovských řidičů.

Odlehčení dopravy by měly napomoci dvě stavby. Jednak sanace skalního masivu ulice Pod skalou a jednak chystaný tunel mezi kruhovým objezdem U Trojice skrze skálu ke křižovatce pod nemocnicí. Peníze na sanaci už jsou podle zjištění Deníků několik týdnů až měsíců připraveny.

Kdy začne sanace?

Ovšem stavba stále nezačala. Důvod? „Peníze už opravdu máme, v současné chvíli se připravují rozhodnutí ministerstva k tomu, abychom mohli tuto stavbu provést,“ uvedl včera Josef Pešl, ředitel jihočeského Ředitelství silnic a dálnic. Čeká se tedy na tato rozhodnutí?

Podle tiskového mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky se nyní řeší právní aspekty celé záležitosti. „Projekt není žádným způsobem ohrožen, vše, co bylo dohodnuto, platí. Celou věc mají nyní na stole naši právníci, protože se jedná o poměrně nestandardní postup, kdy stát zasahuje do majetku, který vlastně není jeho. Chceme mít tedy vše právnicky dobře ošetřeno,“ upřesnil včera Hanzelka s tím, že toto ošetření by mělo proběhnout v co nejbližší krátké době.

Pokud by se tak stalo, sanace by mohla začít brzy. „Do té doby, než napadne sníh nebo než začnou větší mrazy, mohli bychom zahájit přípravné práce ještě v letošním roce,“ doplnil Josef Pešl. Celková cena bude podle něj známa až podle nabídek z výběrového řízení. „Předpokládáme, že by se měla pohybovat kolem devadesáti až devadesáti pěti milionů korun.“

Kdy bude tunel?

Město Český Krumlov je také nyní na tahu s přípravou tunelu. Podle místostarostky Jitky Zikmundové je nyní zadán projekt pro vypracování studie proveditelnosti tohoto projektu. „To je nutný předpoklad pro jeho zařazení do takzvané Bílé knihy velkých dopravních staveb Jihočeského kraje,“ dodává Zikmundová.

Ovšem přesný termín, kdy se začne se stavbou, v tuto chvíli není možné odhadnout.