„Držím krásnou sazenici odrůdy Solaris," představil v pátek Miroslav Valha vinnou révu, kterou příznivci festivalu poté vysadili na terase ateliéru Egona Schieleho. „Tato odnož je vlastně nosný roub, na němž je odrůda naroubovaná. Prosím při sázení držet linii."

Slavnostní výsadbou vinné révy na dalším místě Českého Krumlova odstartoval festival vína. Sázením vína organizátoři festivalu pokračují v úmyslu vrátit postupně vinnou révu do míst, kde v minulosti bývala.

V klášterní zahradě už se z minulých výsadeb na hybridní odrůdě Solaris úspěšně vytvářejí hrozny s pěknou cukernatostí. Výsadbou několika desítek hlav této odrůdy bude rozšířena také vinička u zahradního domku – ateliéru Egona Schieleho. Z révy se pak bude vyrábět Krumlovské víno.

„Festival vína je pravděpodobně nejdelší festival tohoto druhu v České republice, řekl za organizátory Miroslav Reitinger. „Potrvá 35 dnů, představí se 21 sommeliérů, sklepmistrů a vinohradníků, z nichž řada patří k absolutní špičce ve svém oboru. Do přehlídky bude zapojeno 27 restaurací, představí více než 62 vinařství a bude prezentováno více než 500 druhů vín."