„Rádi bychom, aby sběrný dvůr fungoval od ledna příštího roku. Nyní se práce již blíží do finále,“ potvrdil starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Problém města jsou velká rozloha a malý počet obyvatel. Kvůli tomu je vývoz odpadu finančně i technologicky poměrně dost náročný.

Horní Planá se o získání potřebné dotace pokoušela již několik let, nakonec se poštěstilo a pomocná ruka přišla z Operačního programu životního prostředí. Grant pokryje 85 procent nákladů, které se vyšplhají na něco málo přes tři miliony korun.

Horní Planá se potýká ještě s jedním s problémem. Do města dováží svůj odpad lidé z okolních obcí, kde se platí za každou popelnici. Místní občané platí formou poplatku příspěvek na likvidaci.

„Nepřijde mi příliš normální, že někdo naloží do auta pytle s bordelem, který poté přiveze do našich kontejnerů. Jak tak koukám, tak nám sem začínají pronikat trendy z Rakouska a z Německa, kdy nám hází odpadky všude možně. Je to vážně hnus. Lidé šetří, jak jen mohou,“ postěžoval si místní Michal Toman.