Obrovská rozloha a malý počet obyvatel, taková je Horní Planá. Pro vývoz odpadů ne zrovna nejlepší situace. Finančně a technologicky náročnému vývozu výrazně ulehčí sběrný dvůr, který město vybuduje tento rok. Po čtyřech letech se totiž podařilo získat potřebné dotace.

„Máme velkou rozlohu, připočíst se musí i pravá strana jezera, odkud se také musí odpad vyvážet. Sběrný dvůr je tedy maximálně třeba pro efektivní sběr odpadu. Je to pro město velice důležitá investice,“ řekl starosta města Jiří Hůlka. Do vybudování se vloží 3, 1 milionu korun. Dotace z Operačního programu životního prostředí činí 90 procent.

Objekt se bude nacházet v ulici V domkách a k dispozici by měl být občanům od prvního srpna.

Doposud ve městě fungovaly sběrné dvory mobilní. „Dělali jsme je dvakrát do roka. Sice jsou řešením, ale nejsou tak pohodlné, jako možnost si jednou dvakrát v týdnu odvézt jakýkoliv odpad do sběrného dvora, kde bude uložen a zlikvidován. S přibývajícím časem je cítit potřeba obyvatel bezpečně ukládat svůj odpad.“

Práce odstartovaly již na začátku února. Obyvatelstvo sběrný dvůr uvítá. „S vývozem nebezpečného odpadu žádnou zkušenost zatím nemám, ale sběrný dvůr bude určitě potřebný,“ řekla místní slečna Aneta.