Konzervace zdí hradu Pořešín bude pokračovat i v příštím roce. Sdružení Hrady na Malši patří mezi šťastlivce, kteří uspěli se svými žádostmi o evropský finanční příspěvek z programu ROP Jihozápad.

Sdružení získalo pro Pořešín zhruba dva miliony korun. „Ty konkrétně padnou na konzervaci paláce, hradební zdi jádra a druhého předhradí. Práce začnou na jaře a skončí na podzim,“ uvedl včera jednatel sdružení Radek Kocanda. „Poté už hrad bude bezpečným místem pro návštěvníky i pro konání různých akcí. I když se dá těžko předvídat, jestli se tím uzavře již komplet celá konzervace hradu, ale z větší části to bude určitě hotové,“ dodal.

Konzervaci hradních zdí provede specializovaná firma a veškerá činnost na hradě bude střežená hned ze tří stran. „Městem Kaplice, Národním památkovým ústavem a samozřejmě bude i pod laskavou péčí profesora Tomáše Durdíka z Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Praze,“ ujistil Radek Kocanda.

Sdružení Hrady na Malši se ale v příštím roce nebude zabývat pouze hradem Pořešín. Například letos po archeologickém průzkumu provedlo drobnou konzervaci Velké věže na hradě Velešín a nyní plánuje svou činnost na tvrzi Tichá. „Získali jsme ji spolu s Dolním Dvořištěm od soukromého vlastníka. Tvrz Tichá je na seznamu ohrožených památek Národního památkového ústavu (NPÚ). Takže má prioritu. Kromě toho také pečujeme o ostatní hrady na Kaplicku, tedy ještě o hrad Louzek a Sokolčí,“ připomněl Radek Kocanda.

Sdružení se v první řadě bude snažit zachránit tvrz Tichá, pro niž musí sehnat peníze.