Unikátní objekt s názvem Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově má jasno o přesném datu svého otevření veřejnosti. Stane se tak 6. června letošního roku.

Podle slov Miroslava Reitingera, ředitele Českokrumlovského rozvojového fondu, spočívá unikátnost a význam památky především v komplexnosti jejích autentických součástí.

Dokonalý archiv

V objektu, který do roku 1949 sloužil jako rodinný dům s fotoateliérem, se zachovalo téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů, které jsou věrnou obrazovou kronikou Šumavy i běžného života v pohraničí v první polovině minulého století.

„Už jenom zařazení každé skleněné desky, každého negativu do databáze, její prozkoumání a kontrola jsou při takovém počtu velice těžkým úkolem,“ okomentoval pro Deník manažer projektu Petr Hudičák s tím, že se dochovalo i původní vybavení domu a především fotografického ateliéru s mnoha dobovými přístroji, pomůckami a dekoracemi i s podrobnou dokumentací, například jmény a adresami portrétovaných osob, účty a další seznamy.

Pavla Kuchtová, která zajišťuje tiskový servis projektu, dodává: „Rekonstrukci ale předcházelo přestěhování veškeré fotografické pozůstalosti, vybavení fotoateliéru i celého domu do nových moderních depozitářů ve Chvalšinské ulici. Nový depozitář zabezpečil pro fotografickou pozůstalost optimální podmínky. Například uložení za bezpečnostními dveřmi, kde je stabilní teplota kolem 18 stupňů Celsia a vlhkost pod 50 procent. Vzniklo zde rovněž odborné pracoviště pro digitalizaci rozsáhlého díla.“

V květnu loňského roku nabral projekt Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově nový rozměr. Českokrumlovskému rozvojovému fondu se totiž podařilo od soukromého vlastníka odkoupit domek přímo sousedící s objektem fotoateliéru.

Vedle stavebních prací na novém objektu se během loňského roku pokračovalo i s přípravou expozice v samotném domě s ateliérem. Na řadu se dostali restaurátoři, kteří museli nejprve odkrýt původní výmalby z počátku 20. století a následně je obnovit. Restaurován byl postupně i mobiliář fotoateliéru, stejně jako fotoaparáty a fotografické přístroje. Právě na dnešní den je naplánováno pokládání travních koberců v exteriérech u domu. V současné době také natáčí filmaři dokument, který se bude Seidelovým věnovat.

Seidel jako inspirace

Včera navštívil dům i jihočeský básník David Jan Žák. Ten totiž patří mimo jiné k vášnivým sběratelům Seidlových fotografií a dopisnic. Navíc k těmto obrázkům píše konkrétní texty.

„Jsou to takové malé básně v próze nebo črty a vždy jsou inspirovány konkrétní fotkou,“ řekl včera David Jan Žák s tím, že hotových už jich má kolem šedesáti. Z této sbírky by měla vzniknout celá kniha s názvem Sbírka dopisnic. „Inspiroval jsem se nejen fotografiemi ze své sbírky Seidela, ale i ze sbírek mých přátel.“ Žák vlastní 300 originálních dopisnic a pohlednic pocházejících z ateliéru Seidlových.