Most v Cetvinách se stal symbolickým místem setkání českých a rakouských sousedů. Ruce si tu podali zástupci obou stran prakticky všeho věku v rámci Dětské vikariátní pouti, která se tentokrát nesla v duchu motta Mosty mezi lidmi.

Pouti, která se v sobotu odehrávala na Svatém Kameni a Cetvinách, se zúčastnilo zhruba 150 dětí z regionu. Tedy z Velešína, Křemže, Kaplice, Českého Krumlova, Malont a z Vyšebrodska.

Pouť zahájila dopolední mše svatá, kterou v kostele na Svatém Kameni odsloužil kaplický farář Pavel Šimák. Program, jenž zahrnoval soutěže pro děti, setkání s Rakušany na mostě v Cetvinách a dětské divadlo v cetvinském kostele, trochu narušily bouřky se silným lijákem.

„Na Svatém Kameni padaly z nebe provazy vody, děti jsme samozřejmě neudržely, takže lítaly v dešti. Protože promokly, museli jsme program upravit,“ líčila v sobotu s úsměvem českokrumlovská vikariátní katechetka Štěpánka Talířová. „Jen jsme ze Svatého Kamene vyjeli autobusy směrem k Cetvinám a přejeli tři kopečky, přestalo pršet a vysvitlo sluníčko.“

U Malše

Setkání na mostě v Cetvinách se tedy nakonec opravdu uskutečnilo až ve 14 hodin. I když si tam čeští poutníci museli na rakouské kolegy dost dlouho počkat, jelikož původně plánované pěší putování k mostu po obnovené křížové cestě kvůli nestálému počasí raději vypustili.

Rakouský starosta Leopoldschlagu Alois Böhm a farář Leopoldschlagu David Holzner přijeli nejenom s dětmi, ale i s dětskou kapelou, takže setkání s českokrumlovským vikářem Václavem Píchou, kaplickým farářem Pavlem Šimákem a dalšími mělo patřičně slavnostní ráz. Ruce si na mostě podali nejenom dospělí, ale i děti.

„Je hezké, že je tu už přes hraniční řeku Malši postavený most. A ty děti snad postaví i komunikační most mezi lidmi obou zemí,“ vyslovila přání Štěpánka Talířová.

„Líbí se mi tu všechno,“ zhodnotil pouť desetiletý Štěpán Ježek z Křemže. „Mně se nejvíc líbily ty dva rozpůlené obrovské kameny,“ složil hold skále v kapli na Svatém Kameni devítiletý Jan Bartoš z Chlumu.

„Setkání tady má úžasnou symboliku,“ shodly se Hana Opekarová, která učí náboženství v Besednici, a Eva Kusová z Vyššího Brodu. „Vemte si, že v těchto končinách v minulosti děti docházely do Mladých ochránců hranic a měly za úkol, jakmile někdo vstupil do hraničního pásma, hned ho udat. Je úžasné, že teď se tu děti setkávají s rakouskými a nemusí už poslouchat, že jsou to nepřátelé.“