Co je to samospráva, jaké má požadavky vůči obyvatelům města, nebo jaké jsou povinnosti samotných občanů? Běžné otázky, pro české obyvatele srozumitelné. Platit svoz odpadů? Ano, my Češi víme o vyhláškách, které tento krok požadují. Co je to stavební povolení? Ano, víme.

V opačné situaci jsou ale někteří cizinci žijící v regionu. Zástupci města Vyšší Brod a příslušníci zdejší vietnamské komunity právě absolvovali své první oficiální setkání. Jak uvedl starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák, jeho cílem byla především lepší orientace této komunity v životě města.

„Šlo o to, aby vůbec pochopili, co od nich město někdy chce. Měli by vědět, co je to městská památková zóna, jaké povinnosti platí v odpadovém hospodářství nebo jaké pravomoci má městská policie,“ dodává starosta Zálešák.

Setkání vyvolali sami Vietnamci. Podle jejich mluvčího a organizátora komunity Tung Nguien Maua žije podstatná část této komunity ve městě už deset let, ale k podobnému setkání s vedením Vyššího Brodu ještě nikdy nedošlo.

Podle starosty Zálešáka si vietnamští obyvatelé velmi chválí například zdejší základní školu, především kvalitu přípravy jejich dětí pro přijímací zkoušky různých středních škol.

Další obdobná setkání by na sebe údajně neměla nechat dlouho čekat. Vietnamci si vyberou určitá témata, kterým se budou obě strany věnovat. Do budoucna by se tak na pořadu dne mělo objevit například téma dočasných staveb nebo stavebních povolení.

Celý článek najdete v Českokrumlovském deníku v úterý 13. května.