Impulzem bylo pěkné počasí. To způsobilo, že se o teplém víkendu po jednotlivých nádvořích trousily velké davy turistů z celého světa. Našlápnutí do nové sezony je tedy pro správu zámku velice potěšující.

„Víkendová návštěvnost nás překvapila. Nejvíce nás ale udivily Velikonoce, kdy zámek navštívily tři tisíce lidí, což je počet odpovídající době hlavní sezony,“ konstatoval potěšeně kastelán Pavel Slavko. „Letošní hezké počasí nám umožnilo začít přípravy na sezonu o trošku dřív. Vše ale není zcela hotovo. Zakonzervovaná je ještě druhá prohlídková trasa,“ dodal.

Dobrý pocit z návštěvy měl Jaroslav Janda: „Přijeli jsme o víkendu do Českých Budějovic. Nevěděli jsme, že už je Český Krumlov otevřen, proto nás to mile překvapilo. Jsem rád, že jsme se sem dneska vydali.“

Hrad ještě dřímá

Sluníčko táhne turisty také na hrad Rožmberk. Ten se ale po zimě poprvé otevře turistům až o nadcházejícím víkendu.

„Zatím bude otevřeno pouze o víkendech vždy od 9 do 15.30 hodin, vyjma větších skupin, které se objednají předem,“ sdělila včera kastelánka hradu Andrea Čekanová. „Lidé sem sice už začínají chodit, ale je to sázka na počasí. Po celý duben bude proto otevřeno pouze o víkendech,“ upřesnila.

Pro letošní sezonu hrad Rožmberk chystá kromě rozmanitých kulturních vystoupení novinku na Den památek, tedy v době od 19. do 20. dubna, v podobě společné vstupenky nejenom na hrad v Nových Hradech, ale tentokrát také na zámek v Hluboké nad Vltavou.