„Tam je to totální tankodrom," konstatoval místostarosta Malont Mojmír Vrzal. „Lidé tudy jezdí z Malont do Benešova nad Černou za prací. Ta silnice je katastrofa."
Na tento stav se včera znovu rozhodl upozornit všechny zainteresované strany i starosta Malont Vladimír Malý.

V dopise, který adresoval krajskému úřadu, Městskému úřadu v Kaplici a českokrumlovské Správě a údržbě silnic, říká: „Na základě stížností občanů upozorňujeme na velmi špatný stav silnice Malonty – Desky. Jsou na ní velmi hluboké výtluky a dokonce se tam i poškozují vozidla, která tudy projíždí." Podle starostova mínění se tristní stav zhoršil ještě po letošní zimě.

Nicméně s opravou této silnice to zřejmě není zrovna jednoduché. „Problém je, že část vozovky je obce, část spravuje Správa a údržba silnic, ale část je také soukromých osob," říká Mojmír Vrzal. „Proto tam silničáři v minulosti opravovali vždy pouze některé úseky. Ta silnice by ale potřebovala kompletní rekonstrukci."

Jiří Němeček, provozní náměstek českokrumlovského závodu Správy a údržby silnici Jihočeského kraje, vidí důvod jinde: „Jednak mají přednost frekventovanější silnice, a za druhé letos se bude opravovat most v Deskách a opravu této silnice jde provést až poté. Na tuto silnici dojde v příštím roce."

V Mirkovicích jsou ale se stavem silnic spokojeni. „U nás jsou všechny komunikace hotové, silničáři u nác mají jedničku," říká s úsměvem starosta Antonín Gallistl. „Jenom potřebujeme ještě dodělat kousek obecní silnice v Zahrádkách , na tu se chystáme v příštím roce." Jediná trojková silnice, kterou zbývá vylepšit, je z Mirkovic přes Markvartice do Velešína, ale na tu dojde letos. Náleží totiž do souboru silnic, jejichž modernizace financovaná z Regionálního operačního programu (ROP) vypukne hned, jak dovolí klimatické podmínky pokládku asfaltových povrchů.

„Všechny tyto silnice budou hotovy do konce června," sdělil ředitel českokrumlovské Správy a údržby silnic Přemysl Kubalák. Jde o silnice jako II/163 Milná – Lipno nad Vltavou, II/166 Kájov – Chvalšiny, II/157 Kaplice Nádraží – Besednice až po hranice okresu. Nebo II/158 Kaplice – Malonty. „Tato oprava by měla spustit v květnu," upřesňuje místostarosta Malont Mojmír Vrzal. „Vozovka bude opravena směrem od Kaplice i na průtahu obcí až po křižovatku u našeho hřiště."

Co se týká obecních silnic, Malontští je postupně dávají do pořádku. Letos mají v plánu druhou etapu v Meziříčí nákladem zhruba dvou milionů korun a budou dělat silnice k nově postaveným domkům ve dvou lokalitách. K tomu mají rozpracované dva chodníky, jeden je hotový a jeden budou dělat v září.

V Holubově bude obec, co se týká silnic, opravovat jenom kousky. Zato se tam silničáři pustí do opravy mostu. Dokončen bude do konce roku a stavbu bude doprovázet částečná uzavírka.

„Chtělo by to také udělat pořádně silnici z Kájova k nám do Kladného," podotkla obyvatelka Kladného Hanka Buriánková.

Plány oprav:

hrazené Státním fondem dopravní infrastruktury:
0 II/155 Prostřední Svince – Horní Třebonín – Harazim
0 II/154 průtah Benešovem nad Čer. – začnou zřejmě v září

Modernizace financovaná z ROP:

Jakmile bude možné klást asfaltové povrchy, začnou opravy úseků:

II/163 Milná - Lipno nad Vltavou

II/166 Kájov – Chvalšiny

II/160 Větřní – Pískárna

II/154 Hradiště – Benešov nad Černou

II/158 Kaplice – Malonty

II/157 Kaplice Nádraž í- Besednice – hr. okr.

III/15710 Mirkovice – Markvartice – Velešín

III/1638 Černá v Pošumaví – Dolní Vltavice

III/16313 Pravobřežka

III/15811 Pohorský Rybník – Pohoří na Šumavě
Všechny tyto akce budou realizovány do konce června 2015.

Letošní opravy mostů:

1549-2 Benešov nad Černou - dokončení stavby do konce května 2015 (plná uzavírka)

1549-3 Benešov nad Černou - dokončení stavby do konce května 2015 (plná uzavírka)

1439-2 Holubov – oprava mostu, dokončení stavby do konce roku 2015 (částečná uzavírka)

1589-1 Desky – oprava mostu, dokončení stavby do konce roku 2015 (plná uzavírka)

160-011 před Zátoní, dokončení stavby do konce roku 2015 (provizorní most)

1622-4 Čertovka, dokončení stavby do konce roku 2015 (plná uzavírka)