Ekocentrum Šípek totiž nelení ani o prázdninách. Tentokrát připravilo kurzy nazvané „Poplítání“ (31. července) a „Od ovečky ke kolovrátku“ (1. srpna). „Připravujeme kurzy pro lidi, aby se naučili dělat s přírodními materiály. Základem je, aby netrávili volný čas u televize. Jeden kurz bude na pletení košíků, ošatek, kloboučků. Druhý celodenní kurz bude o práci s ovčí vlnou. Sami si vyzkoušejí mokré filcování, předení na vřetenu i kolovratu a jednoduché tkaní, mohou si vyrobit třeba i nějaké jednoduché figurky. Řemeslné kurzy jsme vyhlásili tady na Českokrumlovsku úplně nově, jsme první, kdo to tady dělá,“ říká vedoucí Ekocentra Šípek Kateřina Svobodová.

Podobné kurzy původně dělala obecně prospěšná společnost Rosa z Českých Budějovic, která je zaměřená na ekologii. „Tento rok kurzy nedělá vůbec, takže se dotýkáme i oblasti Českých Budějovic. Přemýšlíme ještě o kurzech batikování, výroby z papírů nebo mozaiky ze starých dlaždic.“ Ekocentrum také pracuje na několika dalších projektech. Věnuje se například takzvanému Férovému obchodu (ČkD – 4. července), který na Českokrumlovsku není ještě příliš rozšířený. Pro školy také připravuje různé výukové pomůcky. „Momentálně připravujeme kufřík pro školy, kde budou na jedné straně jehličnany a na druhé listnaté stromy. Bude to jednoduchá a přenosná věc.“

Zajímavá bude srpnová přednáška s místní spisovatelkou Helenou Braunovou. „Je to velmi charismatická osobnost, která zažila osobně poslední šlechtice v Českém Krumlově a zná spoustu různých historických věcí. Například, v kterém domě se stalo nějaké neštěstí. Přednáška nebude o tom, že by se návštěvníci dozvěděli, v jakém roce byl ten a ten dům postaven. Dozvědí se spíš různé příběhy, které jsou zajímavě laděné. Na přednášce chceme zjistit zájem lidí o případnou vycházku,“ vysvětluje Svobodová.

Na konci července by také rádi uspořádali akci v centru Krumlova, kde by si lidé sami mohli vyzkoušet, co to vlastně je ekovýchova. I přes všechny plánované akce a projekty prožívá centrum momentálně relativně klidné období. Nejvíc práce má přes školní rok, kdy dělá různé programy pro školy. „Máme jich k dispozici dvacet až třicet. Školy si samy vyberou, co jim nejlépe sedne. Týká se to hlavně mateřských školek a základních škol, které s námi spolupracují v rámci celého českokrumlovského regionu.“

Programy jsou tématické, děti si hrají a zároveň se učí. „Výukový program v učebně probíhá obvykle dvě hodiny, máme ale i terénní program, který trvá tři až čtyři hodiny. Jeden je například o vodě a probíhá tak, že se loví v rybníku různí drobní živočichové, které pak děti samy určují, aby viděly přírodu z učebnic na vlastní oči. Na Třísově máme také program o Keltech, který ukazuje, jak se tenkrát žilo. Ten je dokonce v rozsahu pěti až šesti hodin,“ dodává Svobodová.

Zajímavý projekt se také chystá se studenty Gymnáziem Český Krumlov. Bude vycházet z jejich nápadů, co v Českém Krumlově chybí z hlediska životního prostředí, přičemž existují grantové programy, kde se na to dají sehnat peníze.