S velkou natalitou se může pochlubit Křemže. Počet obyvatel se zvyšuje, což je pro městys pozitivní fakt, jenomže na takový nárůst dětiček nebyla připravená místní školka. Radnice proto musela hledat řešení, kterým se stala nová třída pro 28 dětí. Ta vznikla v prostorách místní knihovny, která se musela přestěhovat do nástavby téhož objektu, na níž se pracovalo do září. Na pár nejmenších občánků se ale navzdory nové třídě při letošním zápisu stejně nedostalo.

„Výstavba nástavby proběhla v klidu. Museli jsme akorát ještě řešit střechu, se kterou jsme původně nepočítali. Přemýšleli jsme, jestli tu starou plochou opravíme, nebo uděláme novou sedlovou. Rozhodli jsme se nakonec pro druhou variantu,“ řekl starosta Křemže Josef Troup.

Nástavba vyšla zhruba na sedm milionů korun a nová střecha na jeden milion korun. Vše bylo hrazeno z vlastních zdrojů.

Nová třída dělá dětem radost. Co v ní momentálně nejvíce frčí? Stolní hokejbal. „Hokejbal hrají děti moc rády. Docela se u něj vyřádí,“ potvrdila učitelka Naděžda Koflerová.

V nové třídě si každý našel něco, co ho zaujalo. „Mně se líbí hlavně hezký výhled, který tu máme,“ řekla například malá Tea Eisnerová. „Já mám radost třeba z kuchyňky,“ culila se Kačenka Přibylová.

Zda je nová třída lepší než ta stará, mají děti jasno. „Nová,“ zaburácelo souhlasně mateřinkou. Během prací na nástavbě proběhla v mateřské škole i rekonstrukce sociálů.

Knihovna

Zavřená je však stále knihovna. Náročné stěhování knih poběží zhruba ještě dva týdny. Prostory nejsou o moc větší než původní pozice knihovny, ale vše by mělo být lépe řešené.

Škola, která dělá nejrůznější vzdělávací programy, bude mít lepší zázemí. Prostory budou přizpůsobené promítání z dataprojektoru.