Nedostatečnou kapacitu mateřské školy musí momentálně řešit městys. Vedení školy totiž přišlo s problémem, že nemůže uspokojit všechny zájemce. Křemže se tak může pochlubit, že o děti nemá nouzi.
„Bylo to pro nás velké překvapení. Sice jsou to děti ve věku tří let, takže by do školy nechodily na celý den, ale i tak se s nimi musí počítat,“ říká starosta Křemže Josef Troup.
Městys byl přitom ještě relativně nedávno v situaci, kdy musel dotovat školku v Chlumu, protože měla málo dětí. K naplnění došlo v posledních třech letech.
„Museli jsme začít hledat řešení. Nakonec bylo rozhodnuto o variantě, že nastavíme část stávající školky v Křemži. Školka má nad sebou tři třídy, z nejvyššího patra se ale udělala knihovna, protože nebyl dostatek dětí. Dispozičně je úplně stejná jako třídy pod ní,“ vysvětluje plány starosta.
Součástí objektu je jednopodlažní část, kde je kuchyně s jídelnou. Právě zde dojde k nástavbě, do níž se přesune knihovna, aby uvolnila prostor pro potřeby školky.
„Nyní jsme ve fázi, že nám zpracovávají studii dispozičního řešení, kterou poté probereme s knihovnou. Hned by se také dělala dokumentace pro stavební povolení. Bude to náročný projekt,“ tvrdí.
S realizací se počítá příští rok. Odložená proto bude druhá etapa rekonstrukce základní školy, kde by mělo dojít ke stavbě spojovacího koridoru mezi tělocvičnou a vlastní budovou školy. Děti by tedy chodily do tělocvičny přes šatny a sociály.
„Momentálně musíme tuhle možnost odložit a řešit školku. Maminky dneska mají možnost vydělávat i při mateřské dovolené. Když už práci seženou, tak o ni samozřejmě nechtějí přijít. Každý nemá rodiče, kteří by dítě pohlídali. Je to tedy priorita.“
S rozšířením školy se budou muset rozšířit i řady zaměstnanců. Nastávající situace ale není vůbec jednoduchá.
„Vedení školy musí žádat o navýšení, protože mzdové prostředky pro pedagogické pracovníky hradí stát prostřednictvím kraje. My hradíme provoz zařízení, opravy, prostě veškeré provozní náklady. Platy, a s tím spojené náklady, hradí stát prostřednictvím kraje, takže my musíme požádat o navýšení limitu. V tom okamžiku to musíme mít připravené tak, že tu třídu dokážeme udržet,“ připomíná starosta peníze.