Letošní zápis ale ukázal, že ani to nebude stačit.

Školce tedy nezbývá, než dětičky odmítat. „Jedná se o děti do věku tří let. Bohužel, i navzdory zvýšení kapacity jsou všechny třídy obsazené,“ potvrdil starosta Josef Troup.

Městys tedy v žádném případě nemůže z plánovaného projektu couvnout. Nová třída vznikne v současných prostorách knihovny ve stejné budově a knihovna se postěhuje do nového patra. Výběrové řízení dodavatele nástavby by mělo skončit někdy v květnu. Práce pak do začátku nového školního roku, tedy do konce září.

Sílící nápor dětí pociťuje i školka v nedalekém Chlumu, kterou musel dříve městys paradoxně dotovat kvůli nedostatku dětí. „Ročně jsme do ní dali třeba kolem 140 tisíc korun. Školka se dlouho pohybovala pod ekonomicky únosným počtem dětí. Soukromí investoři ji ale zainvestovali do lokalit pro rodinné domky, a mateřinka nestačí,“ konstatoval Troup.

Nápor dětí je možné pozorovat také při tradičním vítání občánků. Zatímco dříve se konalo jednou ročně, loni ho museli Křemežští uspořádat hned čtyřikrát. „Dřív jsme organizovali třeba jen jedno vítání a bylo tam 18 dětí. Ale jenom na letošní první vítání se sešlo dětí jedenáct,“ řekl Troup.