„Ti učitelé by měli jít do důchodu, vždyť už nic nenaučí. A respekt? Mohou vůbec nějaký mít? Je čas uvolnit svoje pozice mladým,“ postěžovala si obecně na školství jedna z maminek z Větřní. Vize je to sice pěkná, ale podle vedení škol ne tak růžová, jak se může zdát. Mladých učitelů příliš nepřibývá. Důvod? Většinou peníze. Mnoho kantorů před důchodem má například Základní škola Linecká Český Krumlov.

„Je to půlka sboru. Učitelé stárnou, což je obecný jev. Školství není lukrativní oblast. Faktem také je, že ubývají děti, tudíž samozřejmě nemohou přibývat učitelé,“ řekl ředitel ZŠ Linecká Karel Dvořák. „Nejhorší je to s cizími jazyky. Proč by chodil do školství někdo, kdo má dobré jazykové možnosti? Vždyť je to daleko pod úrovní soukromého sektoru,“ dodal.

Podobná situace je také na Střední odborné škole zdravotnické a Středním odborném učilišti Český Krumlov.

„Nyní proběhne generační výměna, protože jsme dospěli do důchodového věku. Žádostí tu máme ale hromadu, takže v tom nevidím žádný problém. Zatím se nám podařilo získat kantora vždycky. Musím také dodat, že tu máme i plno mladých učitelů,“ zmínila ředitelka Marie Pártlová.

Na Gymnáziu Český Krumlov proběhla největší vlna odchodů do důchodu v letech 1999 a 2000.

„Náš sbor není úplně nejstarší. Jestliže není dostatek dětí, tak samozřejmě nebudeme přibírat nové kantory. Jedině tedy přirozenou obměnou,“ řekla ředitelka Jana Cipínová.

Ředitelé škol se také shodují, že v žádném případě není pravda, že by starý učitel měl mít menší respekt než mladý. Někdy to bývá právě naopak.

„Je to děs, co si ty děti dneska dovolí. Mladí učitelé to mají těžký. Ti starší vyzařují takovou přirozenou autoritou, ale k nám si leccos dovolí, což je samozřejmě špatně,“ povzdechla si Eva Šandorová z Plzně, která studuje výuku cizích jazyků na střední škole.