„Pokud nám bude dotace přidělena, dostaneme úvěr, ze kterého rekonstrukci uhradíme. Teprve potom se úvěr z té dotace zaplatí,“ shrnul starosta Milan Ruschak.

Problémy byly už před lety s jídelnou a kuchyní. Na stav školy už se postupně přijeli podívat senátor Tomáš Jirsa a dva poslanci Jaroslav Klein a Jan Bauer. Jednoduše řečeno, přijeli, pokývali hlavami a odjeli. Alespoň tak to vnímají Chvalšinští. Snad si u nich do budoucna politici svůj profil ještě vylepší. „Pan senátor Jirsa tehdy ke stavu školní jídelny a kuchyně řekl, že už viděl i horší,“ okomentovala situaci ředitelka Luštická. „Rekonstrukci a přístavbu kuchyně a jídelny za téměř 10 milionů nakonec financovala obec v roce 2006 sama, ze svého rozpočtu, protože se žádné státní peníze nepodařilo získat,“ dodala.

Tehdy bylo štěstí, že měli takzvaně našetřeno, protože rozpočet se zpravidla pohybuje kolem patnácti milionů korun. Dnes už si něco takového obec nemůže dovolit. Poslanec Jaroslav Klein prý podobnou situaci zažil ještě jako starosta Besednice. „Šanci na peníze ale Chvalšiny ještě mají. Já jsem ani jako starosta nevěděl, že mohu žádat o peníze například i ze státního rozpočtu a ministerstva školství,“ přidává poslanec Klein radu.
Jenomže to bývávalo. Nyní už se ani tyto peníze nezískávají snadno.

Podle chvalšinského starosty Ruschaka je celkově princip dotací špatný. Obce by měly mít přerozděleno tolik peněz, aby takovou akci mohly buď financovat samy, nebo aby si mohly vzít bez problémů úvěry a ty splácet.

Nebo zbývá ještě jedna možnost, školu zrušit a problémů s financováním se tak zbavit. Zastupitelé jsou ale jednoznačně opačného názoru. Pokud chtějí Chvalšinští zastavit odliv místních jinam a rozvoj obce s dvanácti sty obyvateli naopak nastartovat, pak je udržení kvalitní a všem legislativním požadavkům vyhovující školy naprostou nutností.