Vedení města začíná s příchodem nového roku 2008 hledat také nový model českokrumlovských slavností. Vedle nejznámější červnových Slavností pětilisté růže se během roku uskuteční ještě slavnosti Svatováclavské, Advent a Kouzelný Krumlov.

„Abychom mohli dál slavnosti pořádat a udržet, musíme udělat i kroky k tomu, aby byly konkurenceschopné,“ konstatovala ve výhledu místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová. Jejich znovuzrození po roce 1989 sice přineslo něco nového, ale doba pokročila a podobných akcí je v republice už daleko více.

 

Změny

„Spolu s historikem Martinem Jakabem jsme zpracovali deset témat, která bychom chtěli během příštích let akcentovat. Každý rok jedno,“ upřesnil včera ředitel českokrumlovského Městského divadla Jan Vozábal.

Výročí by se podle jeho slov měla vázat k důležitým datům a situacím týkajících se města, ale i k historii Rožmberků. „Je to z toho důvodu, aby byly jednotlivé ročníky slavností odlišitelné, aby každý rok nesly jiné téma a aby byly pochopitelně i divácky zajímavější,“ dodal Vozábal. Jedním z témat bude například 700 let od první písemné zmínky o Českém Krumlově jako městu, poté například tažení na Turka, spojení Latránu a města a další.

 

Počty a peníze

Celková návštěvnost Slavností pětilisté růže se blíží dvaceti tisícům lidí. Z toho 3000 vstupenek si českokrumlovští obyvatelé sami zakoupí. 3400 vstupenek město rozdá zaměstnancům firem ve městě a to je příliš velké číslo na pouhé rozdávání. Namísto toho by mohli podnikatelé vstupenky koupit jako určitou formu podpory slavnostem.

Trhy v rámci slavností začínají být nepříjemnou konkurencí pro místní obchodníky, kteří prodávají podobný sortiment nebo občerstvení jako trhovníci.
Tento systém se může změnit formou výběrových řízení a odstupňováním plateb za pronájmy stánků. Každoroční obrat peněz, které se otočí ve městě jen během pětilisté růže, bývá kolem patnácti milionů korun. A městu jde pochopitelně o to, aby tady z těchto peněz zůstalo pokud možno co nejvíce. „Naší snahou je snížit i dotaci a zvýšit externí peníze,“ upřesnil svého času tyto snahy radní Josef Hermann. „Zbytek peněz by měl přijít na základě fundrisingu nebo sponzoringu,“ dodává Hermann. Jenomže právě tyto dvě položky se už nekolik let nepodařilo městu zcela naplnit.