Je to dva měsíce, co zastupitelstvo Českého Krumlova odmítlo možnost prodeje této městské firmy. Ta ale nutně potřebuje peníze na obnovu techniky a na další investice. Kde je vzít? Ptali se někteří radní i zastupitelé už po samotném hlasování. Otázka doposud zůstala nezodpovězena. Nyní svítá naděje. Mohlo by jí být například navýšení majetku firmy.

Ředitel Služeb Pavel Turnhöfer sice říká, že první možností, kde peníze získat, je vydělat si je. „Pokud budeme mít dost zakázek od města i obcí, tak si vyděláme. Jestliže ale přijdu do banky žádat o úvěr s malou zástavou, jakou máme, pak ji banka nemusí přijmout,“ upřesnil včera Turnhöfer.

Druhou možností získání potřebných peněz je, že kapitál navýší samo město Český Krumlov. To ale nyní miliony nazbyt nemá. Řešením by mohl být Turnhöferem navrhovaný vklad majetku města. „Areál, ve kterém Služby sídlí a za který platí městu nájem, by město do majetku firmy vložit mohlo,“ říká Pavel Turnhöfer. Areál se poté může použít jako zástava pro získání úvěru. Firma pak nebude muset platit městu milionový nájem, který podle opozice rozhodně není zanedbatelný.

Jak včera doplnil zastupitel Stanislav Trnka z opoziční KSČM, navýšení základního jmění Služeb města Český Krumlov je nutným krokem především proto, aby se Služby staly partnerem pro banky při jednání o úvěrech.

V současné době probíhá ve Službách města audit a ředitel Turnhöfer připravuje analýzu stavu firmy a také několik opatření pro její další chod. „Na jednání valné hromady nám předložil několik krátkodobých opatření. Co se návrhu na vklad areálu do majetku firmy, uvidíme až po výroční valné hromadě,“ doplnila situaci místostarostka Jitka Zikmundová za vlastníka, tedy za město.

Více čtěte ve čtvrtečním vydání (15. května) Českokrumlovského deníku.