Důležitost Služeb města poznáme až v nějaké krizové situaci. Tato slova adresoval včera českokrumlovský radní Antonín Princ směrem k dceřiné městské firmě Služby města, s.r.o.

Nějaký náhlý výpadek nebo nekoncepční konec této firmy by Český Krumlov a přilehlé okolí okamžitě poznaly například na svozu komunálního odpadu.

Jedeme dál

Je to tři měsíce, co českokrumlovští zastupitelé odmítli Služby prodat. Co se stalo od té doby? „Firma pracuje jako kterékoliv jiné eseróčko, musíme si prostě na sebe vydělat,“ upřesnil včera ředitel Pavel Turnhöfer s tím, že sám sjednává nové zakázky a že firma má za sebou čerstvý audit a tento týden i valnou hromadu. Výsledky? „Podle názoru auditorů podává účetní závěrka ve všech významných ohledech věrný a poctivý obraz aktiv, pasiv a finanční situace společnosti. Za ověřovanou závěrku auditor uděluje společnosti výrok bez výhrad,“ cituje Turnhöfer.

Hospodaření

Za loňský rok uzavřela firma hospodaření se ztrátou 716 tisíc korun. Ta byla pokryta nerozděleným ziskem z předchozích let. To je sice pouze účetní hra čísel a přesun z jedné tabulky do druhé, přesto se zdá, že se blýská na lepší časy, protože podle ředitele se Služby už z červených čísel začínají pomalu dostávat. K ještě důraznějšímu rozvoji, ale i k modernizaci strojového parku budou potřeba investice.

Jak doplnil starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička, budou se město a další valná hromada zabývat výsledky letošního hospodaření až po ukončení prvního pololetí, nejspíše v srpnu. „Podle toho uvidíme, jestli bude nebo nebude nutné řešit nějakou finanční pomoc firmě,“ dodal starosta.

Kde vzít peníze

Jak už jsme informovali, jeden z návrhů ředitele Turnhöfera, jak situaci řešit, byl ten, že město převede areál, ve kterém firma sídlí, do jejího majetku. V současné době za něj služby platí ročně městu milionový nájem. Starosta nevidí tento krok jako nejoptimálnější, nicméně i o tom se bude podle něj jednat až po ukončení pololetí.

Jaké jsou jiné návrhy? Kde najít peníze na investice? Od zastupitelů ani radních totiž v poslední době žádné nezazněly, kromě odmítnutí prodeje, a jedinou cestou se může zdát vydělení 12 milionů z městského rozpočtu. Zastupitel Miroslav Máče ale vidí možnost nápravy v navrácení se do stavu před několika lety. „Ať vrátí Českokrumlovský rozvojový fond pronajímání parkoviště Jelenka Službám města. Tak by mohly Služby získat trvalý zdroj příjmu pro obnovu strojového parku.Tímto způsobem nebude nijak zatížen rozpočet města a nebude již aktuální otázka, komu peníze sebereme v rozpočtu města ve prospěch Služeb,“ vypočítal včera Máče.

Podle něho není rozhodně potřebné, aby Rozvojový fond vytvářel zisk a Služby města ztrátu. Jde jen o solidaritu těchto dvou městských společností, kterou má zajistit a trvale garantovat rada města. Pokud tak rada města nečiní, neplní podle Miroslava Máče vůli zastupitelstva.