„Obdržel jsem usnesení Ústavního soudu od soudce Pavla Rychetského, ve kterém mi sděluje, že Ústavní soud náš návrh stížnosti odmítá,“ konstatoval na posledním zasedání zastupitelstva starosta Luboš Jedlička.
Město podalo stížnost k Ústavnímu soudu 29. ledna. Stížnost byla namířena proti postupu Policie České republiky a krajského státního zastupitelství jako zásahu do ústavně zaručeného práva města na samosprávu.
Za kladné hlasování v zastupitelstvu před dvěma lety je totiž stíháno a nyní už i obžalováno pět současných a devět minulých zastupitelů města.
V současné době čeká tento případ na projednání u Okresního soudu v Českém Krumlově.
V usnesení Ústavního soudu se uvádí, že v dané věci hlasování nebylo ani zastupitelstvo města a ani město samotné účastníky řízení, ze kterého vzešla napadená rozhodnutí.
„Přímo dotčenými subjekty podle soudu byly a jsou samotné trestně stíhané osoby, které se mohou samy bránit vlastní ústavní stížností,“ cituje starosta. Na tomto závěru podle soudu nic nemění ani nepopiratelná skutečnost, že trestní stíhání bývalých či současných zastupitelů, členů rady nebo dokonce starosty v souvislosti s hlasováním zastupitelstva o nakládání s majetkem města může mít nepříznivý vliv na výkon samosprávy. Proti tomuto usnesení Ústavního soudu není odvolání.