Například vyšebrodská základní škola stávkovat nebude.

Jak potvrdil její ředitel Milan Holek, má pro tento postoj nejméně tři důvody: „Po předchozích zkušenostech se stávkou víme, že jeden den je nesmysl. Stávka musí bolet, takže to chce nejméně týden. Druhým důvodem je nevhodnost načasování stávky. Větší smysl by měla v době, kdy se připravuje státní rozpočet jako nátlak. Třetím důvodem je jisté paralelní propojení této stávky s dalšími, které jsou proti vládním reformám, ale většina z nás s těmito reformami souhlasí, čili nechceme tyto dvě věci spojovat,“ vyjmenoval včera Milan Holek.

Základní škola a Mateřská škola v Hořicích na Šumavě nestávkuje celá, pouze dva zaměstnanci. Podle ředitelky Hany Zajíčkové je zajištěn provoz s tím, že škola stávku formálně podporuje. Podobně tomu pravděpodobně bude i v Černé v Pošumaví, kde škola stávku podpoří, ale kompletní stávku neplánuje. Obdobný přístup bude praktikovat škola v Kájově, kde pro děti zvažují jistou formu náhradního programu namísto výuky.

Základní škola i školka ve Frymburku oproti tomu stávkovat budou. „Škola i školka včetně provozních zaměstnanců se ke stávce připojí,“ upřesnila včera zástupkyně ředitele Zuzana Frantálová.

Pro děti se v pondělí uzavře i Základní škola Velešín. „Ke stávce se připojí většina zaměstnanců školy. Kromě pedagogů nebudou fungovat ani uklízečky, školník a některé kuchařky. Vařit se nebude,“ sdělila ředitelka Božena Dvořáková. „Ovšem kdyby měli rodiče s umístěním dětí opravdu velký problém, děti jim pochopitelně pohlídáme,“ ujistila.

Z malých škol se ke stávce připojila i Základní a Mateřská škola v Dolním Třeboníně. „Vůbec se mi to nelíbí, že nám to jako zřizovateli jenom oznámili. To budou mít rodiče radost,“ podotkl včera starosta Pavel Ševčík.

Školy v regionu, které plánují stávkovat:

  • ZŠ Tomáše G. Masaryka a ZŠ Linecká Český Krumlov

  • Základní škola Fantova a Základní škola Školní Kaplice

  • Základní škola a MŠ Horní Planá, Základní škola Loučovice

  • ZŠ Velešín, ZŠ a MŠ Rožmitál na Šumavě i detaš. pr. Bujanov

  • Základní škola a Mateřská škola Dolní Třebonín

  • Základní škola a Mateřská škola Malonty

  • Základní škola a Mateřská škola Frymburk