Nová turistická stezka, která propojuje historické památky a krásnou přírodu, vznikla na Velešínsku. Pět a půl kilometrů dlouhá trasa bude slavnostně otevřena již tuto sobotu ve 13 hodin v parku J. V. Kamarýta ve Velešíně. „Myšlenka vybudování turistické stezky vznikla spontánně před třemi lety ve Společnosti přátel města Velešína. V následujícím roce se začalo pracovat na turistickém průvodci a letos po schválení finančních nákladů na zhotovení infotabulí se přistoupilo k realizaci,“ uvedl František Šrámek z Komise rady města Velešína pro historii a památky.

Souhlas nejdříve samozřejmě museli vyjádřit majitelé pozemků, na kterých se měly tabule objevit. „Po vypracování grafických návrhů, když už se zdálo, že je vše připraveno, začal dlouhý kolotoč při schvalování stavebního povolení,“ zmínil Šrámek. „Všechno nakonec dobře dopadlo a mohli jsme přistoupit k montáži stojanů na určená místa,“ dodal. Dohromady stezka spolkla kolem šedesáti tisíc korun.

Okruh po okolí Velešína začíná v parku J. V. Kamarýta a pokračuje po pravé straně náměstí k vyhlídce na hrad Velešín. Dále z části kopíruje cyklostezku na Římov a v místě, kde se přejíždí Strahovský potok, odbočuje po pravém břehu proti proudu potoka západním směrem na Holkov. Od penzionu se stezka vrací po staré silnici a dále Budějovickou ulicí zpět k parku J. V. Kamarýta. Dohromady má šest zastavení.

„To víte, že se po stezce projdu. Jsem na ní upřímně celkem zvědavý. Myslím si, že bude zajímavá i pro většinu turistů,“ řekl místní občan Karel Krejčíř.