Za sychravého počasí se po ploše bývalé vojenské a nyní policejní střelnice v Domoradicích pohybovali v sobotuchlapíci, kteří se věnují svému koníčku v podobě praktické střelby. „Pochází z Ameriky, je to střelba na terče, které jsou pohyblivé a různého charakteru a počítá se čas. Střelec řeší různé situace, na stanovišti musí různě přebíhat a zcela precizně při tom všem dodržovat bezpečnostní úhly. Stačí jen mávnout pistolí mimo úhel a je diskvalifikovaný. Jde tedy o přesnost, čas a nebýt diskvalifikovaný,“ vysvětluje prezident klubu Vlastislav Smolka, o co vlastně při závodech praktické střelby vlastně jde.
Přestože se střílí na několika stanovištích najednou, k úrazům vůbec nedochází. „Pravidla jsou tak drastická, že střelci to mají v podvědomí, a tak nehrozí neopatrná manipulace.“
Praktická střelba se do republiky dostala z USA. Vymyslely ji struktury FBI pro své lidi. „Podle zvěstí kdysi po masakru někde v Miami byli agenti ve stresu a nedokázali zvládnout nastalou situaci. Rychle se přebíjelo, měnila se situace. Přestože byli cvičeni, zjistilo se, že vlastně nejsou vycvičeni. Proto se začalo tlačit na tyto druhy sportu, které co nejvíce přizpůsobují podmínky praktické potřebě,“ nechává nahlédnout pod pokličku prezident klubu.
Členové se praktické střelbě věnují jako svému koníčku, všichni mají samozřejmě zbrojní průkaz.
Po ploše se s pistolí v pouzdře na opasku pohyboval také Josef Hořejší, prezident Asociace praktické střelby ČR. „Do Krumlova jezdím rád už mnoho let. Organizoval jsem zde závody už v minulém století v boletickém prostoru. Přijel jsem si zastřílet i na malé závody,“ podotkl.
Zájem o střelbu a zbraně, pohyb a stres – to jsou faktory, které členy do klubu přivedly. „Vždy mě zajímaly zbraně, bavilo mě střílení. A pak jsem objevil kouzlo nejednotvárné praktické střelby,“ říká třeba Antonín Liška
Jeho kolega Jiří Pávek dodává, že střelba je jeho celoživotní koníček. „Jako každý kluk jsem začínal vzduchovkou, pak přes Svazarm malorážka a pokračovalo to většími rážemi. Praktická střelba je vrcholem dokonalé přípravy pro použití zbraně, když vychází imaginárně z možných reálných situací,“ uvádí.
Stejné podněty měl i Vladimír Výborný. „Netáhlo mě statické terčové střílení. Praktická střelba je pohybová disciplína, řeší stresové situace.“
Podmínky na střelnici a čerstvé soužití s policií si pochvalují. Jak připouští jeden z nestorů klubu Karel Šíp, existence střelnice byla první pohnutkou k tomu, aby spojili síly.
„Domluvili jsme se na spolupráci – my máme výbavu pro střelbu a budeme jim ji půjčovat. Nemusíme zase platit za používání střelnice. Policie má o naši činnost zájem, inspiruje se u nás. Je to oboustranně výhodné spojení,“ vyjmenovává některé aspekty čerstvého soužití.
V sobotních závodech byl nejlepším střelcem v divizi Standard Zdeněk Švehla ml., v divizi Production zvítězil David Zvěřina a v divizi Modified pak předčil své soupeře Martin Homonický.