Město a Správa CHKO Blanský les mají s pozemky bývalého vojenského cvičiště své plány. Ale zejména Správa CHKO Blanský les, jejíž pozemek sousedí se střelnicí, se obává nadměrného hluku z policejního výcviku střeleb. Na pozemek, který získala do své správy před několika lety, chce totiž například v rámci výuky ekologie vodit děti a ukazovat jim vzácnou flóru a faunu přímo v přírodě. Pracovníci Správy CHKO Blanský les se ale obávají, že výklad bude rušit hluk ze střelnice.
Proto vedoucí Správy požaduje od policistů sdělit četnost střeleb, aby odborníci mohli posoudit, jak velká bude hluková zátěž, a Správa mohla naučné vycházky pořádat tehdy, kdy na střelnici bude klid.
„To ovšem není možné,“ vysvětloval nedávno ředitel Okresního ředitelství Policie ČR v Českém Krumlově Radomír Heřman na jednom z dalších setkání na toto téma se zástupci Správy CHKO. „Plán výcviku máme sice stanoven, ale nejsme ve fabrice. Výcvik aktuálně přizpůsobujeme našim náhlým úkolům a zásahům. Navíc rozvrh nácviku policistů pochopitelně nemůžeme zveřejňovat,“ dodal.
„Každá státní silová složka informace o svém výcviku z taktických důvodů utajuje v souladu se zákonem,“ potvrdil Petr Hlaváček, policejní vrchní inspektor skupiny služební přípravy. Oba policisté ale shodně tvrdí, že střelby na střelnici oproti dřívějšku naopak znatelně ubude.
„Základem provozu na střelnici je kompletní výcvik policistů v jednom centru. Jeho součástí je příprava taktických dovedností, to znamená třeba nácvik úkonů s pachatelem,“ vysvětloval Petr Hlaváček. „Na to navazuje střelecká příprava, ale to neznamená nutně se zbraní při výstřelu. Devadesát procent tvoří práce v suchém nácviku. Čili policisté se učí zacházet se zbraní, správnému postupu, na terč cvakají spoušť zbraně pouze bez náboje,“ přiblížil.

Více se dozvíte v úterním (29. 5. 2007) vydání Českokrumlovského deníku.