Nejméně padesát příbuzných z rodu Františka a Marie Divišových z Ledenic se již poněkolikáté sešlo o víkendu v hotelu v Českém Krumlově. Udržují tak tradici, kterou se může pyšnit málokdo. Díky tomu, že si kdysi Marie a Miroslav Jedličkovi z Českého Krumlova dali tu práci a vytvořili strom života, v němž jsou zaznamenáni všichni pokrevní příslušníci rodu, setkávají se příbuzní, kteří by jinak dost možná ani navzájem nevěděli o své existenci.

 

Poprvé v roce 1996

Za zakladatele stromu života jsou bráni František a Marie Divišovi, kteří zemřeli v roce 1929 a 1959. „Strom se již rozrostl do šesté větve, v ní je v této chvíli nejstarší sedmnáctiletá Vendulka Čepelová,“ líčila Marie Jedličková. „Nejmladší příslušník rodu je dvouletý Štěpánek Melichar a nejstarší žijící je jedenadevadesátiletá Anastázie Janotová, která nyní bydlí v kaplickém domově důchodců,“ doplnila.

První, takzvané nulté, setkání se uskutečnilo již v roce 1996 v Českých Budějovicích. Potom se už scházeli každý rok, počínaje rokem 2001 pravidelně vždy po šesti letech.

„Jsou tu větve z Berouna, Trhových Svinů, Českého Krumlova, Českých Budějovic, Ledenic a Borovan,“ představovala Marie Jedličková skupinky kolem stolu. „Nejvíc lidí přijelo na první setkání, kdy se nás sešlo asi sedmdesát.“

Celý příběh o rodině Divišových si můžete přečíst v úterním (13. listopadu) vydání Českokrumlovského deníku.