Mateřské školy, budovy plné dětského smíchu, přesto zvenku zamračené a nevábné. V brzké budoucnosti by ale mohlo být v Českém Krumlově všechno jinak. Čtyři mateřinky ze sedmi, jmenovitě MŠ Za Nádražím, MŠ Vyšehrad, MŠ Plešivec II. a MŠ Za Soudem, se možná rozsvítí zářivými barvami. Šedé fasády totiž nahradí daleko sympatičtější malůvky, o které se postarají žáci Střední umělecko průmyslové školy Sv. Anežky České Český Krumlov. Již nyní mají v zásobě velké množství návrhů.

„Svědčí to o značném zájmu studentů. U každé školy jsem zaregistroval vždy minimálně jedno velmi zajímavé řešení. Nešlo by jen o dětské motivy, ale i velmi nevšední návrhy, například barevné větve stromů s hnízdy. Prezentace projektů byla velice zajímavá,“ uvedl vedoucí českokrumlovského odboru investic Lumír Luštický.

„Některé nápady se mi opravdu líbily a z hlediska památkové péče by byly určitě reálné. Na některých návrzích je třeba ještě pracovat z hlediska barevného řešení, neboť objekty školek jsou umístěny v ochranném pásmu městské památkové rezervace, kde je důležité, aby se fasády školek výrazně pohledově neuplatňovaly,“ zmínila Johana Lepešková z oddělení památkové péče.

Vše by mělo proběhnout v rámci zateplení fasád. Záleží jen na dotacích. Nejbližší možný termín realizace je na jaře roku 2009.

Z návrhů studentů mají radost i samotní zaměstnanci školek.

„Výborná je varianta s kytičkami. Je to vážně skvělý nápad. Bylo by úžasné, kdyby byly takhle vymalované všechny školky. Mám z toho radost,“ nezakrývala nadšení ředitelka Mateřské školy Plešivec II. Helena Adamcová. „Myslím, že to bude takový unikátek, protože nevím, jestli to mají někde jinde,“ dodala.

S kolegyní souhlasí i ředitelka Mateřské školy Za Nádražím Růžena Hlásková: „Mně se nejvíc líbil nápad: člověče, nezlob se. Jsem ráda, že se v tom angažují studenti střední průmyslové školy, protože mají dynamické nápady. Je dobré, že se bude objekt odlišovat od ostatních baráků.“
Mateřská škola Za Nádražím dokonce se studenty spolupracuje i na vnitřní výzdobě školy. Podle slov Hláskové jsou mladí lidé nadšení, že mohou pracovat na podobných projektech.

Podle vedoucího oboru propagační výtvarnictví - výstavnictví na Střední uměleckoprůmyslové škole svaté Anežky České Martina Busty byly plány dobře zvládnuté po technické stránce. „Cítil jsem ale, že je pro studenty obtížné uchopit dětský svět, nemají ještě zkušenost s vlastní rodinou a dítětem, je to pro ně spíš svět, který rádi a narychlo opustili, aby mohli vstoupit do světa dospělých,“ řekl Busta.