Osmiletá holčička dnes ráno při lyžování na šumavských Samotách narazila do stojící rolby, musel jí transportovat vrtulník Letecké záchranné služby do plzeňské nemocnice.

Oznámení o nehodě dostali záchranáři v půl desáté od dispečinku Zdravotnické záchranné služby s tím, že je podezření na otevřenou zlomeninu dolní končetiny.

„Vyrazili jsme s terénním autem ve dvou a na místě zjistili, že u děvčátka jsou už pracovníci Informační a strážní služby Národního parku Šumava. Malá lyžařka měla pod pravým kolenem velkou tržnou ránu, takže jsme jí ihned ošetřili, nasadili vakuovou dlahu a umístili jí do vakuové matrace, aby neprochladla,"popsal okolnosti výjezdu Martin Kocum, zasahující člen Horské služby Šumava.

Po chvíli přímo na sjezdovou dráhu přiletěl vrtulník LZS. Posádka ale zjistila, že zde holčičku nemohou naložit a proto jen vysadila lékaře a odletěla k domu HS na Špičáku. Záchranáři tedy zraněnou i s lékařem naložili do automobilu a odvezli k vrtulníku. Ten jí pak transportoval k dalšímu ošetření do nemocnice v Plzni.

„Ve vyšších polohách je mlha, napadlo trochu sněhu, ale přes den se podmínky kvůli panujícímu počasí mění. Na sjezdovkách je proto sníh čím dál tím více rozbředlý a jízda není zcela ideální,"varoval návštěvníky hor Michal Janďura, náčelník HS Šumava. Dodal, že důležitá je proto zvýšená opatrnost a dodržování Desatera FIS pro bezpečný pohyb na sjezdových tratích. Desatero si lyžaři mohou připomenout na stránkách Horské služby ČR.