Po květnové pauze slibují magická data v kalendáři tohoto měsíce svatební sklizeň roku. Ne všude však zájemci o manželství naplnili předpoklady. Například v Českém Krumlově a Křemži mají plno, Vyšebrodští očekávali větší zájem. První zajímavé datum je již tuto sobotu – 07. 07. 2007.

„Takový zájem jsme ještě neměli. Normálně registrujeme maximálně dvě svatby, tentokrát jich bude pět. Docela nás to překvapilo,“ neskrývá překvapení starosta Křemže Josef Troup. „Zájem by byl ještě větší, ale časově bychom to už nestihli. Budeme oddávat od deseti do patnácti hodin.“

Zcela naplněnou kapacitu mají i v Českém Krumlově. Více než osm obřadů zkrátka technicky nezvládnou. Ovšem i další červencové soboty, které jsou ve městě oficiálním obřadním dnem, jsou naplněny. „Svatby máme 7. července nejen v obřadní síni, ale také v Prokyšově sále a v zámecké zahradě. Přechody z těchto různých míst zaberou hodně času,“ uvedla včera matrikářka Eva Dvořáková. Přestože některé páry svůj původní úmysl zrušily, další se hlásily a několika zájemcům musela radnice říci negativní ortel.

„Svatby máme na sobotu objednané dvě, z toho jedna bude v klášterní zahradě,“ konstatoval včera starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák. „Čekali jsme větší zájem a také zpočátku byl, ale pak prý astrologové spočítali, že to zas tak výhodné datum nebude, takže zájem opadl,“ dodal.

Sedmička je sice všeobecně vnímána jako šťastné číslo, ale někteří astrologové prorokují, že tři sedmičky znamenají smůlu a že svazky uzavřené tento den se rozpadají a krachují a partneři se většinou více hádají a intrikují. Celkově je ale problém v tom, že sedmička v horoskopu zastupuje sedmý, tedy partnerský dům, a tím se svazek dostává do větší intenzity a očekávání. Na datu jako takovém tedy zas tak nezáleží.

Zbývající dva atraktivní dny – pátky 20. 07. 2007 a 27. 07. 2007 – již například v Českém Krumlově nejsou u svatebčanů úspěšné. Na 20. července je nahlášeno pět svateb a na 27. pouze tři páry. „Ještě nedávno byl zájem daleko větší, mnozí to ale jenom zkoušeli a postupně termín rušili,“ říká Eva Dvořáková.

Křemežští očekávají velký zájem o svatby na rekonstruované Kleti. Jedna zde bude už v sobotu. Chata na Kleti se tak přiřadí k dalším atraktivním obřadním místům jako je třeba Dívčí Kámen. „Na Kleti bude ubytování i kvalitní restaurace, takže si myslím, že se to tam rozjede ještě více,“ je přesvědčený Josef Troup.