Hřbitov zaplněný množstvím bezejmenných hrobů. Taková je situace ve Světlíku. Starosta Michal Zahorák chce tajemné náhrobky, jenž tají, kdo pod nimi vlastně leží, řešit. Bude hledat, jaké má obec možnosti.

„Pokud se o hrob nikdo několik let nestará, tak by se mohl zrušit. Budu si muset zajet na krajský úřad, abych zjistil podrobnosti,“ řekl Zahorák. „Některé hroby máme ale podchycené, protože se k nim vždy jednou za několik let vrací pár Němců,“ dodal.

Je zájem o hrob?

Neznámé hroby nejsou nic výjmečného, na Českokrumlovsku je jich mnoho právě po německém obyvatelstvu. Některé obce je již prodávají.

„Prodávají se zde už i staré německé hrobky. Většina těch starých bezejmenných hrobů je už zrušena,“ řekl Josef Maurenc z Pohřební služby Kaplice.

„Ve chvíli, kdy skončí nájemní smlouva na hrob, a člověk, který to má pronajaté, nemá již zájem, nájem zaniká a správce ho může pronajmout jiné osobě,“ řekl starosta Brloha Libor Lev.

Neznámé hroby hodlají v budoucnu řešit například také v Přídolí. Pár se jich najde i ve Zlaté Koruně, kde je však kapacita stále ještě dostatečná, tudíž nejsou zatím středem zájmu obce.

„Je jich tu hodně málo, co si vybavuji, tak nějaké čtyři. Díky dostatečné kapacitě jsme tedy ještě nebyli nuceni k jejich prodeji nebo jinému řešení,“ řekl starosta Milan Štindl.

Ne každý německý hrob je však zanedbán. Do mnoha obcí se vrací Němci neustále.

„Sem jezdí hodně Němců, některé znám už i osobně. Máme tu například i jednoho Francouze, za kterým jednou za pět let přijede celý autobus z Francie,“ potvrdil Maurenc.

„Náš hřbitov navštěvuje také mnoho Němců i Rakušanů,“ uvedla starostka Černé v Pošumaví Veronika Korchová.