Basket vozíčkářů hraje pouhý rok a hned se vypracoval do reprezentace. Zbyněk Sýkora z Přídolí má za sebou již plno sportovních úspěchů. Před několika dny mezi ně přibylo i čtvrté místo na Mistroství Evropy v basketbalu vozíčkářů divize B ve Švýcarsku.

Jaké bylo?
Mistroství se konalo od 28. července do 2. srpna ve Švýcarsku. Je to tam super, opravdu hodně na úrovni. Vyrazilo nás dvanáct hráčů. Ve své skupině jsme se probojovali na druhé místo z pěti. Křížem jsme pak hráli s prvním z druhé skupiny, což jsme ale prohráli. Stejně tak i zápas o třetí místo. Skončili jsme tedy nakonec čtvrtí.

Bylo těžké dostat se do reprezentace?
Basket jsem začal hrát asi před rokem za USK META Praha. Na české lize si mě někdy na jaře všiml člověk, který má na starosti výběr hráčů do reprezentace, a oslovil mě.

Jak vypadají reprezentační tréninky?
Většinou jde o víkendy. Ve čtvrtek večer příjezd a lehký trénink. V pátek střelecký trénink dopoledne a večer trénink fyzický. V sobotu a v neděli hodně nacvičujeme herní situace.

Jste velký fanoušek basketbalu?
Jsem fanda všech sportů, které se dají dělat na vozíku. Basket jsem ale začal sledovat víc až od té doby, co ho hraji.

Děláte i jiné sporty. Je ještě nějaký, který byste rád zkusil? Kde berete tolik energie?
Všechno, co mě doposud lákalo, jsem vyzkoušel. Zůstal jsem nakonec u atletiky, florbalu a basketbalu. V podstatě dělám jen tyto tři sporty, takže do nich dávám veškerou energii.

Znáte i ostatní sportovce na vozíku z Českokrumlovska?
Na Českokrumlovsku nevím o žádném takovém sportovci. Spíš v Českých Budějovicích bych řekl, že znám většinu, protože za Budějovice hrajeme florbal.

Bydlíte stále v Přídolí, nebo jste musel kvůli sportu někam jinam?
V Přídolí stále bydlím. Mám tady postavený rodinný baráček. Zatím jsem kvůli sportu pryč nemusel, řeším to dojížděním.

Nezabýváte se jenom sportem. Jste například také webmasterem Přídolí…
Drobet se věnuji počítačům, webům, grafice, designu, občas hrám. Ve všem jsem samouk.

Čeho chcete dosáhnout?
V atletice bych se rád dostal na olympiádu. Ve florbalu a basketbalu chci hájit, dokud to půjde a budou mě chtít, barvy naší země v reprezentaci.


Kolik máte doma medailí a různých ocenění?
Nerad se chlubím. Moje největší úspěchy jsou asi mistr republiky ve florbale vozíčkářů za rok 2007, mistr republiky v basketbalu vozíčkářů za rok 2008 a šesté místo v hodu diskem na MS v Holandsku v roce 2006.