Po celých jižních Čechách jsou v šedesáti pěti prodejnách elektro umístěny speciální koše určené pro odložení starých, rozbitých a nepotřebných elektropřístrojů. V Českém Krumlově jsou tyto koše dva. Ve Větřní jeden.
„Je to služba zdarma, my z ní nemáme žádný finanční prospěch. Je určena pro ekologickou likvidaci těchto přístrojů,“ uvedl Jan Rulík ze společnosti K + B Elektro Expert. Ačkoliv tato možnost funguje už několik let, stále není příliš známou.
Třídění odpadu a zvláště elektroniky přináší také nemalé výhody. Vyloučení elektrozařízení z běžného komunálního odpadu kromě životního prostředí šetří i rozpočty obcí a měst.
„Za tři roky fungování našeho systému jsme vyčíslili úsporu pro obecní pokladny na úctyhodných 300 milionů korun,“ říká Roman Abrham z kolektivního systému Elektrowin, který je jedním z těch, co tuto službu provádějí. Navíc se podle něj daří znovu zpětně zpracovat a využít až 90 procent materiálů, které vyřazená zařízení obsahují. Přesto řadu občanů odrazuje vzdálenost sběrných míst od toho, aby spotřebiče odevzdali do míst zpětného odběru a raději je vyhazují do obyčejných popelnic. „Já o takové možnosti vůbec nevím,“ zněla nejčastější odpověď Českokrumlovskému deníku.
„Kontejner na použité elektrospotřebiče tu máme už tři měsíce a zatím žádný zákazník nic nepřinesl,“ přiblížil majitel další českokrumlovské prodejny elektro Pavel Štindl. Podobnou zkušenost má i ve Větřní.