Už půl hodiny před otevřením se včera před vchodem do hypermarketu Tesco v Českém Krumlově srocovali nedočkaví zákazníci. Při slavnostním otevření už jich tam stála s pojízdnými košíky ke startu připravená zhruba stovka. O tom, jaký je o novou prodejnu zájem, výmluvně svědčilo neustále plné parkoviště před prodejnou, kde se jen těžko hledalo místo k zaparkování.

Do 12.45 hodin prošlo hypermarketem 1088 platících návštěvníků. „Počítáme, že odpoledne jich přijde přinejmenším stejně tolik,“ konstatoval ředitel českokrumlovského Tesca Ladislav Petr. „Návštěvnost nás velmi příjemně překvapila, je opravdu silná,“ těšilo ho.

Otevřením Tesca získali obyvatelé Českého Krumlova a okolí již čtvrtý hypermarket, který ovšem na rozdíl od ostatních tří není zaměřený hlavně na potraviny. Názory lidí na to, nakolik byl další hypermarket v Českém Krumlově potřeba, se různí.

„Možná tu jeden obchod chyběl,“ připustila po chvíli přemýšlení Lenka Dvořáková z Českého Krumlova. „Byl tu určitě třeba, ale na jiném místě. Tady už je toho moc. Ale pravda je, že sortiment, který má Tesco, tu scházel. Tolik supermarketů už tu ale bohatě stačí,“ míní.

„Já myslím, že tu další hypermarket nechyběl,“ domnívá se Ludmila Baštýřová z Českého Krumlova. „Mám strach, že je tu obchodů tolik, že bude jeden obchod prodávat druhému. Další už by tu neměl vyrůst v žádném případě. Vždyť obyvatel je tu v Českém Krumlově jenom pár. Myslím, že tu Tesco moc velký kšeft neudělá.“

Developeři projevili zájem postavit ještě další prodejnu na loukách mezi Lidlem a sídlištěm Mír. Ale o osudu této zelené plochy, která již náleží městu, se teprve bude rozhodovat.

„Pořád tu chybí něco se sortimentem jako má Glóbus. My bychom chtěli především větší výběr dia výrobků a racionální stravy, který ani v Tescu není nic moc. Ovšem zatím je nejlepší, co se týče kulturnosti prodeje. Tak uvidíme, jak to bude dál,“ řekli manželé z jednoho z českokrumlovských sídlišť, kteří si nepřáli zveřejnit své jméno.

„Tuto prodejnu vítám kvůli většímu sortimentu domácích potřeb, drogerie, nebo nářadí a vybavení do dílen a garáží pro mužské. Další velký obchod by tu byl potřeba, ovšem ne na potraviny, ale třeba na boty,“ přála by si Dana Ďurišová z Rájova.

Zaměstnanci sousedních hypermarketů si z otevření nové konkurenční prodejny Tesco zatím příliš těžkou hlavu nedělají. „Moc velké obavy nemáme. Zpočátku sice asi úbytek zákazníků pocítíme, ale pak se zase vrátí zpět,“ věří například vedoucí Supermarketu TEMPO v Č. Krumlově Luděk Švarc.