Test Deníku

110 kilometrů – při maximální zákonem stanovené rychlosti dvě velice nebezpečné a bezohledné situace

Jet 90 kilometrů za hodinu po rovném a naprosto přehledném úseku? „Jede jako s hnojem,“ rozčiloval by se nejeden řidič na českých silnicích.

Vyzkoušeli jsme proto, kolika lidem za volantem povolí nervy na dvou frekventovaných českokrumlovských úsecích, a šlápnou na plyn.

Šílenci existují

Deníkovské auto se nejprve vydalo z Českého Krumlova do Dolního Dvořiště. Volba padla na první listopadové úterý, ve tři hodiny odpoledne. Tehdy panovala hustá mlha, ve které by předjížděl snad jen šílenec. Jak jsme se následně přesvědčili, existují.

Hned první vyloženě adrenalinová situace nastala na konci Českého Krumlova. Řidiče jedoucího za námi naše přesně dodržovaná padesátka evidentně rozčilovala. Snažil se nás popohánět, ale marně. Nakonec předvedl manévr, při němž jen těsně minul protijedoucí auto.

Cestou do Kaplice Nádraží nás při rychlosti 90 kilometrů za hodinu předjely ještě dvě auta. Do Dolního Dvořiště pouze jedno. Zpět do Českého Krumlova jsme zamířili přes Velešín. Tentokrát se již žádný pirát silnic neobjevil.

Resumé naší první vyjížďky: řidiči měli z husté mlhy respekt, takže se do bláznivých akcí nepouštěli. Evidentní to bylo hlavně z Dolního Dvořiště do Kaplice Nádraží, kdy se za námi utvořila nevelká kolona vozidel. Navzdory tomu devadesátku nikdo nepřekročil.

Nervní tirák

Druhou část testu podnikli redaktoři Deníku tento týden ve středu od dvou hodin odpoledne. Trasa tentokrát vedla ve směru Český Krumlov – Horní Planá.

I když se obloha šedivě mračila, vidět bylo dobře. Provoz však nebyl velký. Předjela nás všehovšudy čtyři vozidla. Hned dva osobní automobily tak učinily v hořickém kopci, kde jsou ve směru na Horní Planou dva pruhy. Náš tachometr samozřejmě ukazoval přesně 90 kilometrů za hodinu. Třetím provinilcem byl řidič kamiónu, který se na nás lepil od Horní Plané. Za volantem neustále rozhazoval rukama. Viditelně mu nejvíc vadilo, že jedeme 50 kilometrů v hodině v obci Hůrka. Správnou rychlost už déle nevydržel před Černou v Pošumaví, kde se pustil do velice nebezpečného manévru – vozidlo v protisměru muselo honem brzdit. Brzdit jsme museli i my, jinak by nás smetl ze silnice. Fantomem byl pak šofér, který nás se svým osobním automobilem předjel na Třídě Míru směrem na vlakové nádraží v Č. Krumlově způsobem, že jsme téměř nepostřehli, že kolem nás proletěl.

Kolik by nedojelo?

Do Dolního Dvořiště a zpět do Českého Krumlova přes Velešín jsme najeli cirka 50 kilometrů. Při správném dodržování zákonem stanovené rychlosti nás předjela čtyři vozidla. Silnice do Horní Plané je z Českého Krumlova dlouhá necelých 30 kilometrů. Cestou tam nás při maximální správné rychlosti předjela dvě osobní auta, cestou zpět jedno nákladní a jedno osobní. Kvůli bezohlednosti některých řidičů mohlo jenom během těchto pár desítek kilometrů zemřít několik lidí.Máte nějaký zajímavý zážitek ze silnice, který se týká předjíždění? Napište nám do diskuze pod článkem!

Radar vážně neberou

Informační radar na začátku Černé v Pošumaví ze směru od Českého Krumlova nechává mnoho řidičů chladnými.

Z dvanácti měřených vozidel měli za značkou obce správnou rychlost na tachometru pouze tři řidiči. Průměrně jeli rychlostí 62, 5 kilometru za hodinu.

Největší rychlost byla 82 kilometrů za hodinu. Zajímavostí bylo popelářské vozidlo, kterému radar ukazoval 69 kilometrů za hodinu.

Máte nějaký zajímavý zážitek ze silnice, který se týká předjíždění? Napište nám do diskuze pod článkem!