Legální těžba vltavínů na okraji území chráněné přírodní památky Besednické vltavíny, jejíž povolení před lety vyvolalo velké diskuze a nesouhlas zejména ze strany ekologických organizací i některých besednických občanů, je uzavřena. Těžařská firma Bohemia Deposits balí a zahájila rekultivaci vytěženého území.

„Postup rekultivace zbrzdil sníh a mráz, ale rekultivovat se bude areál po obou stranách komunikace, která těženou plochu protíná směrem přes Besednickou horu,“ ujistil včera starosta Besednice Petr Trajer. „Nejpozději do tří měsíců bude rekultivace hotova. Na obecním pozemku, který leží po pravé straně vozovky, opět vysázíme les,“ dodal.

Zhruba hektarový obecní pozemek zaplní stromky asi do poloviny, zbytek bude oset travinou.

Pozemek zleva vedle silnice je soukromý, jeho další osud tedy závisí na dohodě majitele pozemku s těžařskou firmou. Vedení obce nyní doufá, že když je lokalita vytěžená, nebude už lákat ke kutání „černé“ kopáče vltavínů.

V to doufá také například Marie Brůnová z Besednice. „Dobře si pamatuji, jak to tam tenkrát před legální těžbou vypadalo. Byla tam od kopáčů vltavínů spousta hlubokých, velice nebezpečných děr, kde hrozilo nebezpečí úrazu. Takže po rekultivaci to tam snad bude zase vypadat lépe.“