Lidé jako by pořád cítili potřebu porušovat zákazy. Tomu stále čelí pracovníci i vojáci ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice.

„Přitom turistické trasy a veškeré vjezdy do prostoru jsou označeny cedulemi, při každém vjezdu je infomapa. A nemůže se stát, že by někdo prošel do zakázaného prostoru a ty cedule neviděl. Ovšem poslední dobou se dá říci, že už to vesměs nedělají domorodci, ale hlavně zahraniční turisté,“ konstatoval zástupce přednosty vojenského újezdu Miroslav Meleg.

Otřesný případ v Boleticích zaznamenali loni, kdy Krumlováci, lidé dobře znalí terénu, vešli přímo do prostoru střeleb před hlavně. „Měli jediné štěstí, že na věži byl pozorovatel a uviděl je dřív než voják v té technice. Protože ten vidí jenom obrys, vidí se něco hýbat a střílí!“ zavzpomínal Miroslav Meleg na zážitek, na který zřejmě nikdo na Boleticku nezapomene.

Někteří výletníci jsou také líní si povolenku pořídit a vystavují se tak zbytečným komplikacím, až je zastaví vojenská policie. „Přitom povolení do prostoru je zdarma a formulář už si mohou stáhnout i na internetu a poslat nám ho,“ připomněl zástupce přednosty.

Ve vojenském výcvikovém prostoru, kam se ještě před několika lety lidé mnohdy plížili na houby potají, jsou v současnosti o víkendech a svátcích otevřené nejenom turistické trasy, ale také prostory, kde je možné sbírat lesní plody.

„Sbírat plodiny bylo povolené i předtím, ale nebyly ty prostory až tak vyhraněné jako dnes,“ upřesnil Miroslav Meleg. „Kdo tam chce jít, musí přijít na úřad vyplnit formulář, na základě kterého získá povolení pro vstup do prostoru A, B, C nebo D a ukážeme mu na mapě, kde to je. Ale že by to nenašli, nemám obavy, protože sbírat lesní plody sem jezdí hlavně domorodci a ti to dobře znají.“ Čili například, kdo je z Kájova, dostane prostor A a B, když z Horní Plané, zamíří do prostoru C. Někteří si pro povolení chodí už v květnu a nechají si ho vystavit až do září.

Vojenský újezd se snaží pro turisty v prostoru mnohé udělat, aby jim pobyt zpříjemnil. Na trasách se objevily nové dřevěné přístřešky se stoly a lavicemi, kde si mohou výletníci odpočinout a mohou se tam také zbavit případných odpadků, neboť u odpočívadel nechybějí odpadkové koše.
Právě nepořádek po turistech je další problém. „Někteří si ten obal od jídla odnesou s sebou, ale řada ostatních ho klidně vyhodí tam, kde zrovna je. Ovšem nemůžeme to házet jenom na turisty, odpadky kolem cest mohou být také od autařů. Potěšující je, že už to ale není takové jako na začátku. Mnozí už si začínají vážit hezké přírody,“ řekl Miroslav Meleg.

Mezi obdivovatele Boleticka patří například člen českokrumlovského Českého klubu turistů Vladimír Rakouš. „Naposledy jsem byl v boletickém prostoru v srpnu. Nejraději mám cestu z Třebovic do Polné, a to koncem června, kdy tam senzačně kvete sibiřský kosatec. A také Knížecí stolec, který je teď po orkánu holý a je z něho nádherný výhled.“