Týden před začátkem Slavností pětilisté růže se proti vedení Českého Krumlova otevřeně postavilo několik trhovců, kteří během slavností předvádějí a prodávají umělecká řemesla v rámci historického trhu.

Obeslali radnici protestním dopisem, který předali i redakci Českokrumlovského deníku. V něm se mimo jiné píše: „Nepřipadá nám normální, že se prodej přesunul z města na provizorní místo do městského parku. Ale pochopili bychom to! Pokud by nám byl nájem buď odpuštěn, nebo aspoň snížen. Vy jste nám ho ale naopak zvýšili.“

Podle Marie Jandové, která tvoří lněné ubrusy s krajkou, se naprostá většina trhovců obává, že se trhy pro ně stanou finančně prodělečné. „Většina stánků měří dva krát tři metry a to už stojí 2000 korun. V městském parku nás nikdo nenajde, a to se promítne do tržeb. Kromě toho nás dopředu nikdo na změnu místa konání trhu neupozornil,“ dodala rozhořčeně Jandová. V centru města tak budou stát pouze stánky s občerstvením.

Místostarostka Jitka Zikmundova oponuje tím, že nemá město jinou volbu. „Nádvoří zámku je rozkopané kvůli rekonstrukci inženýrských sítí a podstatnou část náměstí zabírá právě probíhající rekonstrukce kašny,“ vyjmenovala Zikmundová.

Chybu, přesněji chybějící informaci o tom, kde se trh bude letos konat, v ceníku nájmů pro trhovce ovšem připustila. Zdražení ale není podle místostarostky tak razantní. „Za stránek metr krát dva se platí nájem 1350 korun,“ upřesnila.

Jako optimální řešení vidí další z trhovců Lucie Stráská nevybírání poplatku za nájem místa pro letošní rok. Navíc redakci Deníku potvrdila: „O této důležité změně mě informoval nikoliv městský úřad, ale až rozhořčení spoluprodejci, a to zhruba 10 dní před pořádáním celé akce.“

Českokrumlovské Slavnosti pětilisté růže navštíví ročně zhruba 20 tisíc lidí.

Umělečtí řemeslníci se podle svých slov účastní mnoha podobných akci v celé republice a tak mají možnost srovnání. Městem uvedená částka za nájem stánků je podle nich příliš vysoká.

„Slavnosti královny Elišky v Hradci Králové se konají na historickém náměstí, nikoli v zastrčeném parku, a za stánek třímetrové délky tam zaplatíte jen 300 korun za den. V Jihlavě a Havlíčkově Brodě je prodej zdarma a ještě dostáváme 200 korun za předvádění řemesla a zvláštní příplatek 100 korun za historický kostým. Také v Liberci a Kadani je prodej zdarma.Ve městech jako jsou Karlovy Vary, Pardubice, Děčín, Cheb nebo Plzeň, se nájem pohybuje od jednoho do tří set korun na den, podle charakteru akce. To se samozřejmě týká jen řemeslníků a výtvarníků, nikoli překupníků. Všechna uvedená čísla můžeme samozřejmě doložit, doklady o nich máme založeny v účetnictví,“ uvedla mimo jiné Tereza Divišová, z jejíchž rukou pochází točená a malovaná keramika.

Nenálada

Nenálada panuje podle Marie Jandové mezi všemi stánkaři, ovšem ozvali se zatím jen někteří. Ti zbylí se ozvat bojí, protože, jak sami uvádějí: „Radnice by nám to mohla vrátit při pořádání dalších trhů.“

Navíc tržby během českokrumlovských slavností nikdy nebývaly pro mnohé z nich tak zásadní, aby se bez účasti na nich nemohli obejít. „Město si samozřejmě stanovuje podmínky pro trh a já mám zase možnost je akceptovat a zúčastnit se, nebo jet jinam. Já pojedu jinam. Bude nás myslím více a dopis radním hezky vysvětluje proč tomu tak bude za takovýchto podmínek i napřesrok,“ uvedl na internetovém fóru, které si k tomuto účelu trhovci zřídili malíř Jiří Honiss.

Kolik řemeslníků se nakonec historického trhu v městském parku zúčastní nejen letos, ale i v příštím roce, je zatím otázkou. Podle Marie Jandové byla nejideálnějším místem pro konání trhu ulice Široká, což je názor i některých dalších občanů města radních Českého Krumlova. Zdali se trh navrátí tam, to je další otázka. Nejspíše nikoliv. „Naším cílem a filozofií je i nadále mít kvalitní a zajímavé historické trhy, v tomto roce se však musíme všichni společně vyrovnat s okolnostmi, které jsou. V příštím roce bude hlavní tržiště opět na svém obvyklém místě na prvním zámeckém nádvoří, což je jistě místo nejdůstojnější,“ dodává místostarostka Jitka Zikmundová.