Proč třídit odpady? Protože je to ekologické. Taková odpověď nejčastěji zaznívala v bleskové anketě Českokrumlovského deníku. „Vždyť já už bych za chvíli potřebovala dvě popelnice,“ připomněla včera další z důvodů Anežka Nováková. Ano, svoz komunálního odpadu není zadarmo a také tříděním se může šetřit. Nejen životní prostředí, ale i naše vlastní peněženka.

Nynější sazba plateb za svoz komunálního odpadu má pro obyvatele strop na pěti stech korunách. Přesahující část nákladů musí hradit obce či města.
Jak doplnila například mluvčí českokrumlovské radnice Jitka Augustinová, dotovalo město v loňském roce systém odpadového hospodářství částkou kolem 5,3 milionu korun. Občan platí 52 procent skutečné ceny.

Podle ředitele Služeb města Pavla Turnhöfera se poplatek za svoz komunálního odpadu stanovuje podle nákladů na netříděný odpad.

Není vyloučeno, že parlament odsouhlasí, že místo pětistovky budou lidé v příštích letech platit 700 nebo až 1500 korun. Ale vláda se netají tím, že tímto finančním tlakem chce také obyvatele donutit odpadky více třídit.

Výchova

Pro podporu ekologické výchovy odsouhlasili českokrumlovští radní i zastupitelé grant v celkové výši 400 tisíc korun.

„Pro letošní rok je vyhlášeno pět témat s uzávěrkou žádostí v termínu do 31. března a do 31. července,“ doplnila mluvčí Augustinová. Jedná se o oblasti typu: poradenství obyvatelstvu v oblasti ochrany životního prostředí dle potřeb města, využití volného času mládeže, zaměřené k přírodě a životnímu prostředí, ekologická výchova na mateřských, základních a středních školách ve vztahu k území města Český Krumlov, stav a ochrana životního prostředí na území města a další formy ekologické výchovy pro obyvatele města.

Podrobnostii hledejte v dnešním (pátek 14. března) vydání Českokrumlovského deníku.