Výbor světového dědictví UNESCO žádá přesné informace tom, jak pokročily přípravy odstranění otáčivého hlediště z českokrumlovské zámecké zahrady. Navíc chce znát stav využití památek v rámci historického jádra Českého Krumlova. Jak pro Českokrumlovský deník uvedla ředitelka odboru památkové péče ministerstva kultury Anna Matoušková, požaduje Výbor světového dědictví, aby Česká republika revidovala harmonogram prací a významně zkrátila čas rozebrání otáčivého hlediště a jeho přesunu.

Vedení Českého Krumlova nyní čeká jednání s ministerskými úředníky a práce na zprávě, která bude jistým auditem nejen stavu kolem otáčivého hlediště, ale i o nakládání s památkami v souvislosti s měšťanskými domy v centru Českého Krumlova.

„Je také už sestaven pracovní tým, který se vypracování zprávy bude věnovat a který se v nadcházejících dnech sejde přímo v Českém Krumlově. Výsledky mají být Výboru světového dědictví zaslány nejpozději do 1. února příštího roku,“ konstatovala místostarostka Jitka Zikmundová. Kromě odborníků z ministerstva a památkového ústavu bude v týmu za město právě ona.

Podle informací, které Českokrumlovský deník získal, se Výbor světového dědictví UNESCO o stav památek v Českém Krumlově zajímá na základě stížností dvou českokrumlovských občanů.

„Velmi konkrétní nebezpečí vyškrtnutí ze seznamu hrozilo před časem Vídni kvůli stavbě výškových budov na okraji historického jádra, nebo Kolínu nad Rýnem, kde byl novostavbami ohrožen i celkový pohled na slavnou katedrálu,“ upřesnil Michal Beneš z Ministerstva kultury. Podobnou zprávu požadovalo UNESCO i po Praze. Podle Benešových zkušeností přijetím zprávy dohled nekončí: „Při návštěvnosti Českého Krumlova nemá nikdo ponětí o tom, kolik mezinárodních odborníků město navštíví a nebo už navštívilo, to je běžná praxe UNESCO.“

Více čtěte v pondělním (5. května) vydání Českokrumlovského deníku.