Dětská hřiště v regionu postupně mění svoji tvář. V posledních letech začala především mizet ta stará, nevyhovující.

Tato otázka se řešila už například na červnovém zasedání českokrumlovského zastupitelstva v loňském roce, kde vystoupil z řad veřejnosti Vlastimil Votřel s následující připomínkou: „Na plešiveckém sídlišti nějací dělníci odřezali a odvezli některé dosavadní konstrukce dětských prolézaček. Proč?“ Stejně tak se podivovali i další rodiče. Proč se likvidují staré herní plácky a proč se nebudují nové? Ředitel městské společnosti Pro-Sport, která má tato hřiště na starosti, Martin Tomka přiblížil nečekanou souvislost naším vstupem do Evropské unie a totální změnou norem a předpisů, které s tím souvisí.
„Po roce 2004, kdy jsme přebírali od Služeb města dětská hřiště a herní místa, kterých bylo ve městě celkem 74, jsme pozvali certifikovanou firmu, která měla zjistit jejich stav a způsobilost. Výsledek zněl: 90 procent herních prvků je nevyhovujících,“ upřesnil Tomka s tím, že existují konkrétní a velice přesné normy, které stanovují i skladbu podloží, kvalitu povrchu a mnoho dalších věcí.

Předpisy

Nová hřiště jsou koncipována tak, že se na prolézačkách prakticky nedá spadnout z nejvyššího vrcholu až dolů. Případné úrazy tedy nejsou tak časté.
„Pro větší bezpečnost dětí je v předpisech přesně dané například to, jak musí být hluboká dopadová plocha, na které navíc nesmí být od určité výšky herního prvku ani tráva, nebo jakou granuláž má mít prosívka, která se dává jako podklad, jak velká mohou být oka u řetězů kvůli dětským prstům a podobně,“ doplňuje českokrumlovský zastupitel Jan Vopat.

Podle nového návrhu koncepčního řešení dětských hřišť, který Pro-Sport předložil Českému Krumlovu, už vyrostlo jedno větší hřiště na Míru, vzniká na Plešivci a v plánu je letos postavit další za Nádražím. V budoucnu by mělo vyrůst i na Horní bráně. Malých dětských hřišť s pískovištěm bylo naplánováno po městě 20. Zmiňované plešivecké hřiště by mělo být supermoderním, které už navíc spojí fyzický pohyb s výpočetní technikou (Čk Deník 19.3.2008).
„Naší filozofií je dostat děti od počítačů ven, ale nikoliv násilím nebo donucováním. Jde nám o to, aby si děti hrály i za pomoci počítače a hlavně se u toho hýbaly. Tady se mohou přesunout ven, k jinému počítači, u kterého se budou vzdělávat, ale zároveň si i hrát za pomoci sportovní činnosti,“ popsal včera možnosti ředitel Pro–Sportu Martin Tomka. Město Český Krumlov využilo podle starosty Luboše Jedličky nabídky pilotního projektu stavby těchto prvků včetně možnosti citelné slevy. „Celé to bude stát dva miliony osm set tisíc korun a my jsme dostali slevu 35 procent na technologii a 30 na herní prvky,“ dodal starosta.

Region

S novými předpisy se musí popasovat i další města a obce regionu.

V Kaplici mají jedno hřiště nové, vyhovující, jedno původní, které už by evropské normy nesplnilo a čeká jej tedy buď rekonstrukce, nebo likvidace. Obdobně je na tom i Vyšší Brod.

Některé malé obce náročné podmínky spojené s provozováním, uzavíráním a kontrolováním těchto nových dětských hřišť řeší tak, že si pořídí pouze jakousi volnou sestavu několika nových hracích prvků, ovšem nikoliv pod statutem hřiště, ale odpočinkové plochy s dohledem rodičů.