A sice z 10,8 na 10,6 procenta. Čili suma sumárum ke konci února z evidence úřadu práce ubylo 121 uchazečů o práci. „Snad to znamená, že se situace začíná obracet k lepšímu," řekl analytik Úřadu práce v Českých Budějovicích Jiří Beran. „V březnu očekáváme vzestup poptávky zaměstnavatelů o sezonní profese."
Nicméně celorepubliková nezaměstnanost je na stejné úrovni jako v lednu. To znamená, že se drží na 8,6 procenta.
Do čerstvé nabídky povolání na českokrumlovském úřadu práce patří například pracovník údržby se specializací elektrikáře, kterého shání kasino v Dolním Dvořišti nebo vedoucí údržby pro hotely v Českém Krumlově. Třeba českokrumlovský hotel Dvořák potřebuje číšníka-servírku, kuchaře i recepční, jiný krumlovský pětihvězdičkový hotel manažera.
„Poptávka, co se týká profesí, zůstává prakticky v celém Jihočeském kraji stejná," přitakal Jiří Beran. „To znamená vysoký zájem o kuchaře, číšníky, prodavače či prodavačky. Ale neustává sháňka po řidičích na dálkovou dopravu a po kvalifikovaných lidech do strojírenských profesí, kteří se shánějí těžko." V Českém Krumlově je momentálně zájem o řidiče nebo řidičku autobusu pro Student Agency, kaplická firma Engel zase potřebuje svářeče.
Mezi únorovými 4426 uchazeči o práci na Českokrumlovsku, kterým v nástupu do práce nebrání žádná vážná překážka, je 2103 žen.
V únoru měl úřad práce v nabídce 296 volných míst. Z nich 88 jich bylo vhodných také pro absolventy a mladistvé a 17 pro zdravotně postižené osoby. Na jedno volné místo připadalo zhruba patnáct uchazečů.
Obecně platí, že nejhůře si shánějí místo lidé bez kvalifikace. Avšak i když třeba Parčanovi z Větřní nejsou přímo ten případ, stejně jim to moc nepomáhá.
„Jsem vyučený mechanik opravář, vyučil jsem se jím v Kaplici," svěřil se včera dvaadvacetiletý Marek Parčan. „Hledám práci, ale příležitostí je málo. Celé je to špatně. Je moc malý trh, a když už je nabídka, tak za málo peněz a daleko, takže se to kolikrát ani nevyplatí."
Stejně je na tom jeho otec, sedmačtyřicetiletý Miroslav Parčan. „Mám dvacet let praxi v zedničině. Některé příležitosti jsou, ale je jich málo. Hlavní problém je v lidech. Nedávno jsem měl nabídku, ale když nás zájemce viděl, na rovinu nám řekl, že nás nechce zaměstnat, protože jsme Romové."
Slabou záplatou, leč vítanou, pro nezaměstnané je, že se blíží sezonní práce. Díky tomu, že není sníh, obce a města začínají úklidy. „Do konce tohoto týdne se chystáme zahájit jednání s úřadem práce, aby nám poskytl uchazeče a finanční podporu pro veřejně prospěšné práce," říká místostarosta Větřní Pavel Štindl. „Každoročně takto zaměstnáváme dva až čtyři lidi, pokud se mezi uchazeči o práci najdou tací, kteří splňují potřebné podmínky. Využíváme je pro úklid obce. I když je to letos snazší o to, že v ulicích není tolik posypového materiálu ze zimy, ale uklízet je pořád co."
Spoluautor: Václav Matoušek