Na konci dubna skočila z březnových 10,1 procenta na 9,4 procenta. To znamená, že oproti březnu ubylo z evidence Úřadu práce v Českém Krumlově 312 uchazečů o zaměstnání. V závěru dubna tedy v regionu hledalo práci 4007 evidovaných lidí.

Na úbytku nezaměstnaných se příznivě podílí skutečnost, že obce a města po zimě nabraly zaměstnance na veřejně prospěšné práce. „Jsou určeny především těm uchazečům, kteří jsou na trhu práce nějakým způsobem znevýhodnění," řekl včera Jiří Beran, analytik trhu práce českobudějovického úřadu práce. „Například dlouhodobě evidovaní uchazeči, osoby se základním vzděláním, lidé ve věku nad 50 let, osoby se zdravotním postižením. Na tyto práce jsou povoláváni rovněž uchazeči, jejichž dosažené vzdělání se na trhu práce hůře uplatňuje."

Trvalý zájem je o kvalifikované strojírenské profese. Ze strany uchazečů je poptávka po pomocných a nekvalifikovaných pracích a práci kuchaře. „Chtějí většinou do jednosměnného provozu, nebo do jídelen," podotkl Jiří Beran. „V kurzu jsou sezónní práce ve stavebnictví a službách." Nijak růžově to nevidí Jakub Gondek.

V současnosti nezaměstnaný devatenáctiletý Jakub Gondek říká: „Nedávno jsem dostal po dvou měsících výpověď ze zaměstnání. Podle mě proto, že jsem nechtěl jít pracovat v sobotu. Kdybych nebyl ve zkušebce, tak by mě vyhodit nemohli, protože o víkendových směnách se ve smlouvě nic nepsalo. Důvod mi samozřejmě neřekli, když jsem ve zkušebce," říká. „Mám spolužáky, kterým se podařilo sehnat práci ve fabrikách, ale spíš díky známým a rodičům, kteří v těch podnicích sami pracují."

Už by se také měla k lepšímu měnit nabídka práce ve stavebnictví. „Nové zaměstnance stavební firmy přijímají, ale určitě ne v takovém rozsahu, jako tomu bylo v předchozích letech," poznamenal Jiří Beran.

Vzhledem k nastupující sezoně se dá očekávat, že nezaměstnanost na Českokrumlovsku bude i nadále klesat. „Avšak už asi ne tak výrazně jako doteď," míní Jiří Beran. „V letních měsících přicházejí na úřad práce lidé, kteří měli pracovní smlouvy na dobu určitou, třeba na půl roku. Potom také čerství absolventi škol, kteří nezaměstnanost opět mírně zvýší."

Autor: Miroslav Pech