Rekonstrukce železničního kamenného mostu v Podolí dává zabrat obyvatelům Omlenice a Omleničky. Silnice na Kaplici je kvůli opravám zcela uzavřena, řidiči tedy musejí přes Strádov a Horšov.

To by nebyl až takový problém, zajížďka je dlouhá pouze tři kilometry. Ovšem jde o komunikaci třetí třídy a rozhodně se nepočítalo s tím, že po ní jednou budou jezdit autobusy. Uzoučká silnice brnká na nervy nejednoho řidiče, o to více, když se po jedné straně sune traktor sekající trávu a z protisměru přijíždí autobus. Někteří obyvatelé obce zažívají takové stresy každý den a vypadá to, že si je užijí ještě do poloviny července. Aby toho nebylo málo, začala úprava povrchu komunikace z Přídolí do Omlenice a tím je uzavřen i tah na Český Krumlov. Z Omlenice tedy vede ven jen jedna cesta.

„Problémy s objížďkou mají místní veliké,“ přitakal včera rodák z Omleničky Jaroslav Valla. „Hlavně ti, kteří jezdí na odpolední směny do Kaplice. Místo 14 hodin tam přijíždějí o čtvrt hodiny později. S tím mají trable hlavně ženy, chlapi si snáz vezmou auto. Navíc silnice je úzká, jezdí po ní i náklaďáky Agroslužeb a natahají na silnici hodně bahna. A před asi pěti dny navíc uzavřeli i silnici na Český Krumlov – to je blázinec!“

„Dneska je tady konec světa, protože sem člověk přijede a dál už se nedostane. Naštěstí by měla uzavírka na Český Krumlov skončit příští týden,“ řekl starosta Omlenice Karel Holub.

Objížďka přes Strádov a Horšov je určena pro vozidla pod 3, 5 tuny. Nákladní automobily musí jezdit přes Bujanov, kvůli tomu najedou o sedm kilometrů více.

Náhradní jízdní řád

Omleničtí si také musí zvyknout na náhradní jízdní řád autobusů. Díky komplikované situaci dojíždějí děti do kaplických škol později, stejně jsou na tom i někteří pracující, kteří pak mají v práci nepříjemnosti. „Někdo může díky pozdějším příchodům přijít na mzdě až o 2, 5 tisíce korun, což jistě není příjemné. Musím ale pochválit šoféry ČSAD, kteří se snaží dojet co nejdřív, aby lidé vše stíhali v co nejlepším čase,“ dodal Holub.

Rekonstrukce viaduktu by měla skončit 15., nejpozději 18. července. „Možná to stihneme do konce června, uvidíme,“ řekli zaměstnanci firmy, která opravy provádí.

Více si přečtěte v pátečním (23. května) Českokrumlovském deníku.